Малювання тонової шкали від білого до чорного: Тон - це рівень (градація) сірого кольору, для людського сприйняття різниця в тонах більш інформативна, ніж колірна характеристика (забарвлення) предмету. Мета цього уроку - навчитися визначати тонові відмінності. Вам знадобляться прості олівці різного ступеня м'якості і лист ватману формату А4.
За допомогою лінійки побудуйте на середині листа прямокутник і розбийте його на 10 рівних ділянок, по такій схемі. Для побудов використовуйте олівець Н або 2н.
Схема:
Послідовно зліва направо потрібно заштрихувати всі 10 секторів, так, щоб перший сектор залишився білим, а останій став чорним. Головне завдання - насиченість тону повинна зростати від сектора до сектора рівномірно, кожен наступний сектор повинен бути темніше попередньою.
Ця вправа може здатися легкою, проте вона вимагає терпіння і уваги, зате після успішного виконання ви відчуєте, що олівець у ваших руках став набагато послушнішим ;), а вам тепер простіше бачити тонові переходи. Ви можете використовувати будь-який напрям штриха, починати треба з найсвітлішого, її ви можите теж заштрихувати, але дуже світлим рідким штрихом. Щоб штрихи випадково не потрапили на сусідні осередки, їх можна закривати краєм тонкого листа паперу, штрихи можна починати на ньому, тоді у кожного сектора вийде рівний і чіткий край.
Використовуйте олівці різної м'якості, чим темніше осередок, тим м'якше олівець, але вам не потрібно 10 різних олівців, достатньо 3-4, від Н до 6в-8в і штрихувати з різним натиском. У жодному випадку не намагайтеся розтушувати олівець пальцем, це взагалі ніколи не варто робити, інакше ви не навчитеся акуратному правильному штрихуванню. Чим темніше будуть ваші сектори, тим обережніше ви повинні стежити, щоб випадково не розмазати графіт по листу.
Ось, що вийшло у мене, можна бачити, що не скрізь сектори заштриховані рівномірно, але градації тону поступово наростають від білого до чорного і, значить, завдання виконане правильно.
( "Н" - твердий. Ним малюються ствілі штрихи (ліва частина) В кажному новому секторі, посилюючи нажим і частоту штрихів.
"B" - м'який. Його штрихи темніші. Й чим сильніше нажим і частіша шриховка - тим темніше будет результат.)
Після того, як зроблені перші 2-3 сектори, можна заштрихувати останній, для цього підійде олівець 6-8в. Тоді вам буде зручно розбити шкалу градації і не перетемнити який-небудь осередок. Можна продовжувати штрихувати з двох сторін і закінчити в середині, пам'ятаєте, що затемнити ви завжди встигнете, а ось витерти такий щільний штрих не вийде, гумка тільки все розмаже. Старайтеся частіше дивитися на свій малюнок трохи відсунувшись від нього, це вам допоможе побачити, де ви залишили світлі місця або навпаки, перетемнили.
Пальцем розмазувати у жодному випадку не можна!!! Просто старайтеся, щоб штрихи лягали рівномірно. Ця вправа вимагає старання. Старання і терпіння - без них не вийде навчитися малювати... Не турбуйтеся, якщо відразу не виходить, повірте, з кожним новим штрихом у вас виходитиме все краще і краще.
Я використовував штрих тільки в одному напрямі, вам необов'язково робити саме так, можна штрихувати ще й під кутом, по діагоналі, головне результат
Удачі!