Козацький сайт
Український козацький портал


Код тицялки
Куди підемо?

Січова рада:
Чи потрібна Україні нова революція?
Всього відповідей: 148

Статистика
Український рейтинг TOP.TOPUA.NET
Всього онлайн: 2
Вільних мандрівників: 1
Низових користувачів: 1
INDRA

Сьогодні були:


Що тут у нас?

Для блукаючих
Раз уже так сталося, що ти потрапив на портал, то мотай на ус! Не гоже по Січі без хорошого провідника блукати, радимо звернутися до Вогнелиса, він старий і бувалий. Його складно надурити, бачить все як є, а чого і не бачить, то те угадає! Гляди нижче за ним:
Вогнелис

Гетьман Богдан ХмельницькийБогдан ХмельницькийБогдан-Зиновій Хмельницький був лідером від Бога. Зростання лідерства цього великого сина України відбувалося постійно, і слідкувати за цим процесом намагаються всі історики, котрих цікавить минуле України. Окремі положення життєвого шляху, ситуації та випадки, що мали неабияке значення й вагу за своїм впливом на дії гетьмана України Хмельницького, назавжди залишаться таємницею для нас, але ті відомості, що ми знаємо про Богдана Хмельницького, дарують можливість наблизитися до героїчних сторінок минулого, які він творив разом із усією Україною.

Становлення Хмельницького як гетьмана та лідера України досить добре описано в багатьох джерелах та дослідженнях. Натомість, складно говорити про ту частину життєвого шляху, коли він починав дозрівати до непокори. Вона дуже цікава своїми поворотами і несподіванками. Хмельницький не знічев’я взявся за шаблю. Не просто так і не заради наживи пішли за ним козаки. Тож розглянемо докладніше це питання. Після смерті батька, сотника реєстрових козаків Михайла Хмельницького в Цецорській битві, Богдан потрапив до турецького полону. Ймовірніше всього, це сталося відразу після поразки поляків у 1620 році, тож можемо говорити про деяку віддаленість Хмельницьких від загальнокозацького, в тому числі січового руху, котрий тоді знаходився під міцною рукою Петра Сагайдачного. Очевидно, особиста відданість польському коронному гетьману Жолкевському зіграла також важливу роль у прийнятті Михайлом Хмельницьким рішення про участь у війні з турками. Богдан потрапив до полону не один – з ним було захоплено ще багатьох козаків досить молодого віку. Смерть батька поєднувалася із полоном, але ці два трагічні фактори не зламали молодого Хмельницького. Постійна боротьба за життя на межі зі Степом гартувала дух. Невідомо, наскільки довго перебував Хмельницький в полоні, але, скоріше всього, він утік звідти, - адже для викупу Хмельницькі не мали грошей, та й самих Хмельницьких тоді залишилося небагато. Обставини повернули Богдана додому вже після Хотинської війни, а цей період характерний стрімким згортанням козацьких свобод режимом Речі Посполитої. Смерть Петра Сагайдачного стала важким ударом для України, і не лише козацтва, а й більшості міщан, селян і духовенства. Облаштування життя для реєстровців було просто нестерпним, і Січ знову наповнилася велетенською кількістю людей. Порівняно короткий проміжок часу в Україні існувало затишшя, проте Жмайло, Федорович, Сулима, Павлюк та Остряниця його порушили.

А що робив тоді Хмельницький? Він набирався досвіду в справах управління і боротьбі проти татар. Ненависть до турецько-татарського лиха жила в ньому довго і, мабуть, ніколи не пройшла остаточно. Однак молоде прямолінійно-радикальне враження про мусульманських ворогів як головних винуватців смерті батька змінилося на усвідомлення того, що саме Польща підштовхувала козаків до такої смерті, якою загинув сотник Хмельницький – за чужу державу і свободу. Ця важка правда також не залишилася непоміченою майбутнім гетьманом. Морські походи проти Османської імперії були звичайним явищем для Хмельницького, котрий взаємодіяв із запорізькими козаками. За вдалу боротьбу проти татар король Сигізмунд дарує Хмельницькому уряд сотника Чигиринського полку. Хмельницький стає учасником мирного антишляхетського руху реєстрових козаків, а після конфліктів 1637 року проявляє демонстративну лояльність до Корони Польської та особисто короля Владислава, служить керівником найманих козацьких частин у Франції. Знання багатьох мов та військової справи підкріплюються вмілою харизмою та лідерськими якостями: Гетьман України Хмельницький здобуває все більший авторитет в козаків. Досвід, такий потрібний і безцінний, приходить до нього у вирі тих складних подій, коли лавірувати в дипломатії і політиці стає ще важливішим мистецтвом, ніж на полі бою.

На початку 40-х років XVII століття майбутній гетьман дотримується орієнтації на мирне узгодження проблемних питань між козацтвом та Річчю Посполитою. Однак процес конфронтації було неможливо зупинити, до нього приєдналися болючі питання духовенства та широких мас селянства, міщан країни і самої Запорізької Січі. Хмельницький планував спрямувати енергію козацтва проти Криму і навіть пропонував королеві Владиславу план його захоплення. Звичайно, шляхта була проти, і король не міг вплинути на неї. Назрівала криза. Ординація про скасування козацьких привілеїв була досить необдуманим кроком Польщі, а вбивство наймолодшого сина Хмельницького та захоплення Суботова старостою Чаплинським стало останньою краплею. Хмельницький при підтримці свого кума Станіслава Кричевського, майбутнього козацького полковника, вирушив на Січ і невдовзі його було проголошено козацьким гетьманом. Цікаво, що при цьому його було оголошено ворогом держави, і шляхта, усвідомлюючи справжню небезпеку для себе, намагалася його фізично знищити.

Після того, як Січ підняла повстання, Хмельницький серед зими 1648 року приймає рішення про коаліцію із Османською імперією в боротьбі проти Польщі. Інакшого союзника знайти було важко, а Стамбул завжди був зацікавлений в ослабленні Варшави. Султан звернувся до Бахчисараю з проханням виділити армію, і татари Тугай-бея додали сил повстанцям. Союз із татарами давав можливість одночасно гарантувати безпеку південних кордонів і Січі, психологічно тиснути на поляків та, насамперед, мати військову підтримку мобільної кінноти. Ще одним великим досягненням Богдана Хмельницького були успішні переговори з реєстровцями і залучення їх до спільних дій. Дніпро був відправною точкою повстання, а Січ, готова до вибуху, кипіла і збирала з Великого Лугу всіх до єдиного. Реєстровий флот козаків під керівництвом Філона Джеджалія десантувався біля Кодака і частиною військ допоміг січовим козакам блокувати польсько-німецьку залогу. Гетьман зустрівся з головними силами реєстрового козацтва біля Дніпра, і досить швидко домовився про спільний наступ на поляків. Почалася війна. Повстанці йшли до Жовтих Вод назустріч Потоцькому. Золоте десятиліття спокою Речі Посполитої закінчилось. Богдан Хмельницький назавжди змінював хід історії.
Пошук

Партнери:
А тут має бути партнер

Сувій однодумців

Пошта

Залиш свою скриньку для низового козацтва: