Читати книгу Зірки Мензатюк в режимі онлайн "Таємниця козацької шаблі". Читайте в форматі PDF просто зараз.
"Усе почалося з того, що в сімейства Руснаків з’явилася Машка – пошарпаний, а все ж нічогенький автомобільчик. А далі... привид повідомив, що старовинна реліквія у небезпеці – і почалися шалені перегони, небезпечна, сповнена містики і захвату мандрівка замками України у пошуках козацької шаблі..."
Для дітей молодшого шкільного віку.
Історичний роман О. Соколовського «Богун» вперше був надрукований 1931 року в підсовєтській Україні, у видавництві «ЛІМ». Відомо, що на вимогу видавництва автор мусів переробляти свій твір кілька разів. Це є безсумнівним доказом того, що ідейна концепція роману ніяк не вкладалася в рамки приписаного окупантом світогляду, і доводиться жалувати, що в нашому виданні первісна редакція роману не могла бути відтворена.
Історична оповідь про Івана Михайловича Сулиму – видатного козацького ватажка, який пройшов через 15-річну турецьку неволю, був гетьманом реєстрового козацтва, а в 1632 році, керуючи козацьким флотом, захопив до тої пори неприступну турецьку фортецю – Азов, та знищив всі його укріплення. У нашу історію він увійшов завдяки руйнуванню новозбудованої поляками для контролю над бунтівливим
Ім'я гетьмана Пилипа Орлика загальновідоме: сподвижник Івана Мазепи, спадкоємець його слави, автор «Пактів й конституцій законів та вольностей Війська Запорозького»... Набагато менше сучасні українці знають про його сина Григорія Орлика, який був відомим політичним і військовим діячем доби французького короля Людовіка XV, видатним дипломатом й організатором розгалуженої розвідувальної мережі, а також щирим адептом ідеї відновлення козацької держави на українських теренах.
У книзі розглянуто найважливіші віхи біографії молодого Петра Конашевича-Сагайдачного. На основі джерельних свідчень визначено час народження майбутнього гетьмана Війська Запорозького, висвітлено питання його соціального походження, освіти та виховання. З’ясовано час приходу юнака на Запорожжя та окреслено специфіку козацької військової тактики і стратегії, на основі яких формувалося його полководське мистецтво.
Невблаганна доля розчавила щасливе життя Степана Раковича — колишнього сердюка гетьмана Мазепи. Здавалось, вихід єдиний: накласти на себе руки... Та в мить найбільшого відчаю прийшло розуміння: спокій прийде, лише коли він помститься не окремим дрібним ворогам, а... найсильнішій людині в Російській імперії — самому Петру Великому! Але як вигнанцю дістатись до нього, як здійснити карколомний задум?..
"Козацькі січі. Нариси з історії українського козацтва XVI-XVIII ст." - Відп. ред. В. Смолій. 1998
Збірник – унікальне видання, де визначено і науково обґрунтовано час та місця постійного розташування над Дніпром і Дунаєм січового Коша, відтворено основні етапи історії запорозького козацтва: походження, утворення демократичної козацької республіки, господарське освоєння земель півдня України, міжнародні відносини, культуру козацької громади, а також вплив останньої на суспільно-політичне життя українського народу в період пізнього середньовіччя та нового часу.
Юрій Мушкетик — відомий майстер сучасної української прози, лауреат Державної премії ім. Т. Шевченка, автор багатьох повістей та романів, серед яких є твори, присвячені історії нашої країни: «Жовтий цвіт кульбаби», «Яса», «Гетьманський скарб», «На брата брат» та ін. У романі «На брата брат» відтворено події, що розгорталися в Україні за часів гетьмана Виговського, коли після смерті Богдана Хмельницького боротьба за державну незалежність вилилася у братовбивчу війну.
У романі «Гетьманський скарб» письменник досліджує проблему пошуку легендарного скарбу наказного гетьмана Полуботка. Події роману показані очима молодого козака Івана Сулими, закоханого в Улясю – дочку гетьмана Івана Скоропадського. Палке кохання, насильницька розлука закоханих, таємні та випадкові зустрічі, страждання, сльози – і все це на тлі тяжкої політичної боротьби українського народу в ХVІІІ столітті, підступів, зрад, смертей і пошуку головного скарбу – духовного.
До книги відомого майстра сучасної української прози Юрія Мушкетика увійшли два романи — «Останній гетьман» і «Погоня». У центрі першого роману — визначна історична постать, державний діяч, останній керманич козацької України Кирило Григорович Розумовський. Хоч би які оцінки давали йому історики, перед нами освічений і далекоглядний політик, що, ставши на гетьманство, дії свої передусім спрямував на модернізацію козацького ладу. Провів кілька важливих реформ і, попри будь–які утиски та перешкоди, встав на захист прав і свобод козацької автономії.
Що нам відомо про сподвижників Богдана Хмельницького? Про людей, котрі пов'язали власну долю з боротьбою славного гетьмана? Ким вони були, як жили, що залишили по собі? Як не сумно це розуміти, але про Івана Богуна, Данила Нечая, Максима Кривоноса і багатьох інших відомо значно менше, ніж заслуговують ці люди за свої життя, що вони їх поклали на олтар служіння Батьківщині. Герой твору Юрія Сороки, полковник кальницький, вінницький і подільський, а пізніше й наказний гетьман Іван Богун є чи не найяскравішою постаттю в плеяді полковників Хмельницького.
Що нам відомо про сподвижників Богдана Хмельницького? Про людей, котрі пов'язали власну долю з боротьбою славного гетьмана? Ким вони були, як жили, що залишили по собі? Як не сумно це розуміти, але про Івана Богуна, Данила Нечая, Максима Кривоноса і багатьох інших відомо значно менше, ніж заслуговують ці люди за свої життя, що вони їх поклали на олтар служіння Батьківщині. Герой твору Юрія Сороки, полковник кальницький, вінницький і подільський, а пізніше й наказний гетьман Іван Богун є чи не найяскравішою постаттю в плеяді полковників Хмельницького.
Назва останньої частини тетралогії відсилає до турецького звичаю, за яким посадовцю, що завинив, султан надсилав шовковий шнурок. Така «посилка» означала смертний вирок. У центрі уваги роману знову Арсен Звенигора, який продовжує боротьбу проти ворогів рідної України, вирішуючи попутно особисті проблеми. У вирі війни зникла кохана дівчина Арсена — Златка. Пошуки у Криму та в інших частинах Україні не дали результатів. Але через деякий час стало відомо, що Златка потрапила в Стамбул, в гарем великого візира Кара-Мустафи. І Арсен разом із другом Ненком поїхали її визволяти, заприсягнувши, що врятують її з полону або загинуть у бою з ворогом.
Перша книга тетралогії "Таємний посол" розповідає події 1676 року від Різдва Христового. Змальовується Запорізька Січ. Кошовий отаман Іван Сірко посилає головного героя, молодого козака Арсена Звенигору з подвійною таємною місією до Болгарії. Він повинен викупити з неволі брата Сірка, Нестора і розвідати, чи правдиві чутки про підготовлюване вторгнення турків в Україну. Під час виконання місії Арсен потрапляє в полон замість того, щоб пробиратися таємними стежками під Варну. Цю книгу можна назвати провідником по історії України того періоду.
Такого фентезі ви ще не читали! Ви не знайдете тут ані ельфів з гоблінами, ані абстрактної боротьби світла з темрявою, ані ідеальних залізобетонних героїв, Зате всі згадані історичні факти достовірні. Сюжет роману розвивається на тлі героїчних і трагічних подій Хмельниччини у 1651–1652 рр. Головний герой, який мимоволі вплутався у боротьбу розвідок балканських князівств, після тривалих поневірянь опиняється на Січі й під час виконання чергового наказу дізнається, що отаман загону – чаклун…
Диявол ніколи не спить! От і послав він трьох чортів в Україну, щоб сіяли ненависть і розбрат між козаками Богдана Хмельницького, які ще вчора воювали разом проти татарів і поляків.
У фантастичному обрамленні реальні історичні особи оживають для боротьби із потойбіччям. Одні падають на сьоме дно пекла, інші ж підіймаються на сьоме небо. Битва за Україну триває…
"Танці Шайтана" - Юрій Логвин, 2010
Чи знайдеться другий такий фартовий картяр — сумнівно. А такий коханець — й поготів. Він тримає слово і тримається козацьких звичаїв. Зачувши його, велетенські сторожові пси кидаються навтьоки. А коли він веде слід, людоловам не сховатись від безжальної кари.
Друзі кличуть характерника Баламутом, а вороги — Шайтаном.
Та до чого веде затятого відчайдуха таємниця смерті останнього рукоположеного лицаря — діда Пацюка?
XVI століття принесло Європі відкриття заморських земель, нескінченні релігійні війни, заколоти, повстання та змови, зради і безжальне нищення переможених.
Та час народжував не лише кондотьєрів Кортеса, отруїтельку Марію Медічі, царя-садиста Івана Грозного та його опричника Малюту Скуратова.
У кривавому вогненному вихорі тих часів гартувались душею і тілом козаки-відчайдухи, славні лицарі Запоріжжя. Що час був шалено жорстокий, то й герої несли в собі його ознаки: неймовірну відвагу, затятість, наполегливість і часто-густо повну зневагу до своєї смерті і чужого життя.
Саме про такого козака — Омелька — і розповідає тетралогія Юра Логвина «На козаку нема знаку?»
Опис: "Запорожжя в залишках старовини і переказах народу" - перша велика монографія видатного дослідника козацтва, історика, археолога, фольклориста, етнографа і культурно-громадського діяча Дмитра Івановича Яворницького (1855-1940). Новаторська для свого часу, народознавча за характером, ця книга яскраво демонструє широчінь наукових зацікавлень автора, його любов до України, її минулого.
Опис: "Запорожжя в залишках старовини і переказах народу" - перша велика монографія видатного дослідника козацтва, історика, археолога, фольклориста, етнографа і культурно-громадського діяча Дмитра Івановича Яворницького (1855-1940). Новаторська для свого часу, народознавча за характером, ця книга яскраво демонструє широчінь наукових зацікавлень автора, його любов до України, її минулого.
Висвітлено проблеми внутрішньої та зовнішньої політики І. Мазепи, події Великої Північної війни 1700-1721 pp., представлено дослідження, присвячені окремим пам яткам української культури кінця XVII - початку XVIII ст., фольклорні інтерпретації образів гетьмана Мазепи та фастівського полковника Палія, рефлексії сучасних вчених щодо історіографічної оцінки постаті гетьмана у XIX ст..; документи, які ілюструють діяльність І. Мазепи, П. Орлика, а також щоденник шведського офіцера, який є змістовним джерелом щодо подій 1709 р. під Полтавою. Для науковців, аспірантів, студентів, а також - тих, хто цікавиться українською історією
Історія народу, як і життя людини, має героїчні та трагічні сторінки. Оскільки в героїчному найбільш проявляється національний характер народу, його душевна краса, його талант, то ці сторінки особливо хвилюють і викликають почуття національної гордості. Однією з таких сторінок історії є велична постать черкаського полковника Максима Кривоноса, який здобув низку великих перемог у визвольній війні 1648–1654 рр. 59 років триває паперове вшанування пам’яті черкаського полковника, останнім притулком якого стала Галицька земля.
Захоплююча повість української сучасної письменниці, яка проживає в США, розповідає про незвичайні пригоди українського хлопчика Дениса на Американському континенті.
Опис: У книзі приведено грунтовні дослідження видатного українського історика Миколи Костомарова періоду гетьманування Івана Виговського та Юрія Хмельницького. Видання входило до складу "Руської історично бібліотеки", яка друкувалась під редакцією О.Барвінського.
Нова книга відомого українського історика Володимира Сергійчука піднімає проблему Переяславської ради та її ролі в подальшому розвитку України. Ця історична подія, що протягом століть використовувалась як політична спекуляція Російської імперії, потребує нового осмислення та очищення від міфологічних нашарувань. Автор розглядає передумови, причини й наслідки появи статей Богдана Хмельницького, що були пізніше знехтувані й перекручені московським самодержавством. Книга розрахована на широке коло читачів.
Пропоновану збірку склали писемні та усні джерела про зруйнування Запорозької Січі. Перші представляють різноманітні розпорядження, які містять інформацію, пов'язану з підготовкою та самим знищенням козацьких вольностей. Другі розкривають народний погляд на цю трагедію. У своєрідній художній формі висловлюється ставлення народу до тих подій та історичних осіб.
Для фольклористів, істориків, краєзнавців, усіх шанувальників української історії й культури.
У новій книзі для дітей із серії „Молодий „Світ” України” на основі українських народних пісень, дум, казок, легенд, бувальщин та небилиць, а також етнографічних записів Д.Яворницького, П.Чубинського, А.Крищенка та ін., в цікавій та дохідливій формі розповідається про життя і побут українського запорізького козацтва.Для дітей молодшого шкільного віку...
Одна з найкращих історичних повістей Б. Лепкого (а є в нього ще «Сотниківна», «Орли») — «Крутіж», яка відтворює епізоди після Хмельницького періоду, що здобув назву Руїни, періоду, найменш висвітленого наукою, майже не відтвореного художньою літературою. Події відбуваються на периферії, далеко від основних центрів політичного життя, персонажі теж не належать до тих, хто вирішує долі держав і народів...
Книга розповідає про життєвий та бойовий шлях генералів Армії Української Народної Республіки - уродженців тих міст і сіл Київської та Полтавської губерній, що згодом стали основою Черкаської області. їх долі об’єднані однією метою - здобути єдину соборну незалежну Українську Державу.Видання розраховане на всіх, хто цікавиться внеском Черкащини у національно-визвольну боротьбу українців першої половини XX століття...
Усі ми знаємо імена Северина Наливайка, Богдана Хмельницького, Івана Мазепи. А ким були найперші козаки? Звідкіля вони взялися? На ці запитання ти знайдеш відповідь у новому гостросюжетному історичному романі Володимира Рутківського — одного з найблискучіших сучасних українських дитячих письменників. Його дивовижні герої — Грицик та малий волхв Санько, юний богатир Демко Дурна Сила, його мама-велетка, невломий козак Швайка зі своїм вірним вовком Барвінком та їхні численні друзі — з честю виходять із найскладніших ситуацій. А небезпека чигає на кожному кроці, а надто, коли ти зважився підняти шаблю на могутню татарську орду, а за твоєю спиною — майже нікого…
Автор на основі історичних документів, літописів, спогадів мандрівників, досліджень сучасних археологів, істориків доводить неперервність розвитку українського етносу, починаючи від VI тисячоліття до нашої ери, Трипільської культури, а потім Зарубинецької, Черняхівської, Київської і т. д.Книга адресується широкому колу читачів: науковцям, викладачам вишів, шкільним учителям, студентам, учням старших класів і всім, хто бажає знати правду про минуле...
Виклади про козацькі часи на В к р а ї н ї, в першому черновецькому виданні, озаглавлені невдатно Бесідами, виголосив покійний В. Антонович у Київі в академічному 1895—1896 році. Із огляду на часи, які переживала тоді росийська Вкраїна, сї виклади, лиш через те, що відбували ся в українській мові, мусїли провадити ся приватно, навіть потайно, з початку у господі самого Антоновича, а потім по черзї у де-кого із українських патріотів...
Після нового року Хмельницький прибув до Київа. В Київі дзвонили в дзвони, стріляли з гармат. Велика сила народа вийшла на привитання Хмельницького. З цїлою козацькою старшиною Богдан в'їхав у Київ через давнї »3олоті ворота« князя Ярослава. Коло церкви святої Софії стріли його митрополит та духовенство, а студенти київо-могилянської академії співали йому вірші...
В першій половині XVII віку князь Михайло Вишневецький був один з найбагатіших магнатів на всю Україну й Польщу. Він мав великі маєтності на Волині, на Подолі, в Галичині й на Білій Русі. Це була його батьківщина й дідизна. Польський король затвердив за ним і за його родом ще й усю Лубенщину: усі землі на річці Сулі з містами Хоролом, Ромнами, Прилуками, усі землі до самої тодішньої московської границі, котрими з давніх-давен обладували канівські міщани...
В Переяславі, після ради 8 генваря 1654 року, гетьман Богдан Хмельницький з козацьким військом прийняв присягу на підданство московському цареві Олексієві Михайловичу перед московськими посланцями. Після того московські посланці мали через тиждень виїхати до Києва, щоб прийняти присягу од духовенства, київських козаків та городян. Богдан Хмельницький послав свого генерального писаря Івана Остаповича Виговського поперед посланців до Києва...
Хоч би ви й знали Красноставці на правобережній Україні, то вони тепер не те, що в давнину. Тепер усе на світі перемінилося, переіначилось, а з колишніх Красноставців тільки й слави, що став великий, розлогий зостався та й той став не такий тепер, як колись-то, не та й глибина. Здебільшого комишем поріс, а то й висох зовсім...
Давнина України. Початок козаччини. Перші часи життя Війська Запорозького. Неволя бусурманська. Гетьман князь Дмитро Вишневецький (Байда). Самійло Кішка (перше гетьманування). Люблінська унія та її наслідки. Гетьман Іван Свірговський. Гетьман Богдан Ружинський (Богданко). Шах та Підкова. Баторієві одміни в устрої козаччини. Самійло Зборовський. Богдан Микошинський. Гетьман Михайло Ружинський. Кулага...
На горбочку, бiля Базавлука, там, де рiчка, падаючи в Днiпро, розлилася просторим, як море, лиманом Великi Води, за часiв Запорозької Сiчi стояли три хати, а понавколо хат, поприсiдавши до землi, мов паляницi на черiнi, жовтiли солом'яними стрiхами комори, повiтки, сажi й iншi будiвлi хлiборобсько-скотарського господарства. За межею тих будiвель, далеко нагору, розстилався степ, а од хат униз збiгали до лиману кучерявi садки та зеленi, обсадженi тополями й вербами, левади...
У козаків-запорожців був дуже гарний звичай, щоб біля всякого статечного козака, не кажучи вже про військову старшину, був один або й більше хлопців-недолітків. Ті хлопці в давні часи звалися джурами, а пізніше — молодиками. Джура доглядав коня та зброю свого названого батька-запорожця, ходив разом з ним у походи й навіть; у бойовищах ставав йому в пригоді, набиваючи рушницю, викрешуючи вогню на люльку та приносячи пити. Таким хлопцям, джурам чи молодикам, доводилось під час свого юнацького життя зазнати багато всяких пригод та небезпеки, й через те, доходячи парубочих літ, вони набували собі великого хисту й ставали найзавзятішими козаками...
Ще до Богдана Хмельницького, а саме року 1635-го, був на Запорозькiй Сiчi за кошового отамана Іван Сулима. За своїх молодих лiт Сулима придбав собi великого войовничого хисту й завзяття, бо козакував саме пiд час славних походiв гетьмана Сагайдачного. З Сагайдачним Сулима й Кафу турецьку в Криму здобував, i Трапезунд за Чорним морем аж двiчi руйнував, i околицi Царгорода вогнем випалював, та тiльки пiд час одного з морських походiв, коли запорозькi чайки викинуло хуртовиною на турецькi береги, вiн попався туркам у бранцi...
Драма у віршах видатного українського поета, письменника, прозаїка та літературознавця Миколи Куліша, була написана у 1884 році і присвячена оспівуванню постатті легендарного ватажка запорізьких козаків Дмитру Байді Вишневецькому. Автор ідеалізує свого героя. Він мужній, харизматичний, розумний, козак -відчайдух, який, здається, не боїться навіть пекла...
Еге, добродію! сидимо оце ми з вами на пасіці - ні гадки!.. Божа бджола гуде, кругом гречки біліють... а колись гули кругом мене не такі бджоли: козики гули, небожата, да ще не гетьманці - сама січова воля, добродію... Переїв я всякого хліба: помагав і панам панувати, помагав навпослі і гайдамакам-братчикам. Ге! вже того не буде, що було, а було ж воно нащось. Тим-то, нічого гріха таїти, признаюсь вам, добродію, який я був дурний колись... на свою рідну браттю ставав до бою! Далебі!.. Родився я на Подоллі,- то моя рідна Вкраїна, а се вже мені на старість чужа сторона рідною стала,- шибнула доля, куди схотіла. Родився ж я в державах князя Любомирського, коли чули, під Попонним...
Після поразки повстання полковник десять років сидів "зимовником серед дикого степу на Низу, взявши за жінку бранку туркеню; проповідував слово правди божої рибалкам і чабанам запорозьким. Коли повстання підняв Богдан Хмельницький, Шрам став першим його помічником, у боях заробив багато шабельних шрамів, за що його тепер і прозвано Шрамом. Постарівши, постригся в попи. Тепер у походи ходив його син Петро. Коли ж на Україні знову почалися чвари і роздори, люди знову обрали Шрама полковником...
Опис книги: Роман «Фортеця на Борисфені» присвячено досить невеликому проміжку часу в українській історії. Невеликому, але дуже важливому, який став предтечею Великої Визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького. Події починаються з літа 1635 року, коли запорожці на чолі з гетьманом Іваном Сулимою зруйнували Кодацьку фортецю на Дніпрі, і закінчуються Кумейківською битвою...
Опис книги: Автор на основі аналізу етнонімів простежує передумови, етапи та процес формування назви «Україна». Також у книзі підіймається питання про вживання у нашій мові слова «єврей»...
Необхідність написання цієї книжки була мною усвідомлена після проголошення Акту про незалежність України, коли спостерігалось надзвичайне зростання інтересу широкої громадськості до Української держави Богдана Хмельницького і українсько-російського договору 1654 р. Як довелося переконатися з радіо- і телепередач, виступів на мітингах, особистих бесід, у більшості людей існують найфантастичніші уявлення про цей період історії України...
Про існування козаків і їхню назву Західна Європа довідалася з польських хронік. У нашу мову ця назва (по-російськи «казак») перейшла з реляцій сімнадцятого століття в її польському звучанні. Довший час північні учені намагалися розтлумачити етимологію цього слова. Одні виводили його із слов'янського «коза», мовляв, козаки бігають, наче кози; інші із слова «коса», що означає «заплетене волосся, лезо, вузька смуга суходолу, що виступає у воду»...
Після гетьмана Юрія Хмельницького на Україні стали два гетьмани. На східній Україні, на чорній раді в Ніжині 1668 року, козаки й народ вибрали гетьманом Івана Брюховецького, на західній Україні, в Корсуні, козацька старшина настановила гетьманом Павла Тетерю.
Од того часу Україна розділилась на дві половини по Дніпро: Полтавщина й Чернігівщина зостались під московським царем; Київщина, Волинь та Поділля знов піддались під польського короля.
Опис книги: Один з найвідоміших творів Миколи Гоголя по праву вважається: «Тарас Бульба».
В книзі розповідається про антипольське повстання що розпочалося на Запорізькій Січі і перекинулось в центральну Україну. В ході повстання один із синів старого отамана Бульби зраджує свою Батьківщину та свого батька, і переходить на сторону поляків покохавши знатну польку.
За це Тарас Бульба відрікається від свого сина і вбиває його. Прототипом Бульби виступив Тарас Федорович (Трясило) що підняв антипольське повстання у 1630 році.