Українське козацтво на нинішньому етапі розвитку здатне вирішити цілий ряд проблем, у т. ч. консолідувати українське суспільство, створити дієвий національний резерв для ЗСУ, вирішити проблему національно-патріотичного виховання молоді, відродити традиційні козацькі види фізичної культури, спорту, українських бойових мистецтв, сформувати українця, який би поєднував у собі високі морально-етичні якості, почуття патріотизму з фізичною міццю, витривалістю й вишколом.
Сучасна молодь – це золотий фонд України. Якщо старші і середні покоління орієнтовані на колишні стереотипи, то нинішня молодь уже цих комплексів позбавлена. І вони про це чітко заявили на весь світ на майданах Помаранчевої революції:
„Ми не бидло,
Ми не козли,
Ми України
Доньки і Сини”
А отже, молоді тепер належить і будувати сучасну Україну та управляти нею. Вона повинна почуватися на своїй землі повноправними господарями своєї Вітчизни. Тому має бути елітою. І не просто елітою, а елітою зі сформованими лідерськими здібностями, здатною краще. Більш кваліфіковано керувати всіма сферами суспільного життя.
Українське козацтво завжди було елітою духу нації. Не даремно знаменитий французький філософ і поет XVІІІ ст. Вольтер сказав, що „Українське козацтво – це найдивовижніша нація в світі”. Тому, з метою відродження традиційного козацького способу життя, виховання молоді в дусі українського лицарства, багатогранного, тілесного, розумового та духовного гарту, що поєднується згідно приказки древніх римлян: „Men sana in corpore sana”, - „в здоровому тілі здоровий дух”, - оволодінні технікою двобою, що ґрунтується на традиціях козацьких видів єдиноборств – „Бойовий гопак”, на базі Музею історії сільського господарства Волині-скансену, що в селищі Рокині Луцького району (за 12 км. від Луцька) засновано Волинську громадську організацію – „Школу козацького гарту”.
В ній юнаки та дівчата проходять навчання по програмі психофізичної підготовки воїнів Запорізької Січі, а саме:
- поглиблене вивчення історії України та історії Українського козацтва;
- хоровий спів українських пісень та хореографія;
- виховання лідера і провідника;
- вивчення лицарського козацького бойового мистецтва – „Бойовий Гопак”;
- вміння верхової їзди та історичного фехтування всіма видами холодної зброї;
- оволодіння вогнепальною зброєю та мотозасобами.
Набуті навики закріплюються на змаганнях з контактних видів єдиноборств. Наші вихованці уже стали переможцями обласних та республіканських змагань. Це учні Рокинівської та Маяківської СШ: Олександр Самчук і Богдан Трофимюк, Валентин Степанюк і Олексій Гіляровський, Юрій Денисюк і Віталій Склянчук.
Щомісяця вихованці із своїми інструкторами йдуть в походи вихідного дня по місцях козацької слави, де на практиці, на своїй власній „шкурі” набувають також навиків виживання в екстремальних умовах. А щороку влітку вони стають учасниками літніх спортивно-оздоровчих, навчально-вишкільних таборах „Триглав” Характерного козацтва; Міжнародної Федерації Бойового Гопака, що проходять на о. Хортиці, в Холодному Яру, в Карпатах та інших історичних козацьких місцях.
Отже, життя саме підказує і всі обставини сприяють тому, щоб на базі Рокинівського агро-ліцею створити, а вірніше розширити його ще одним класом – військово-козацьким. Тоді цей ліцей мав би назву – Агро-козацький ліцей ім. Дмитра Вишневецького. Адже це наш кровний земляк, родом з с. Несвіч Луцького району. Саме в смт. Рокині створені уже всі умови для здійснення цього проекту.
По-перше. Уже три роки як розпочав свою діяльність на базі Рокинівської СШ агро-ліцей. Є спальні приміщення, які використовуються у єдиному комплексі дитячого садка „Барвінок”, їдальня, спортивні майданчики, спортзал тощо.
По-друге. В селищі Рокині розміщена центральна садиба Волинського інституту агропромислового виробництва, де є потужна матеріально-технічна база і науковий потенціал.
По-третє, тут же поруч в Будинку культури на другому поверсі розміщується експозиція Музею історії с/г Волині, а на території дендропарку – експозиція просто неба – «Козацький зимівник».
Отже, в діючій експозиції музею у господарських приміщеннях знаходяться коні та інші сільгосптварини і всі знаряддя для їх утримання. Нещодавно споруджений кінний вольєр для верхової їзди.
Таким чином, весь цей комплекс дає всі підстави, щоб розширити агро-ліцей, перевівши його в агро-козацький ліцей імені Д. Вишневецького. Тим самим, ми насправді відродимо традиційний козацький спосіб життя. Так як відомо, що українське козацтво поділялося на козаків-зимівників, тобто потенційних фермерів, які виробляли сільгоспродукцію для забезпечення продуктами Запорізьку Січ і козаків-січовиків. Останні присвячували себе виключно військовій справі. Вони були професійними добре вишколеними, в боях і походах загартовані вояками, або як їх тепер називають: „спецназ”. Це була непереможна ні на суші, ні на морі військово-лицарська організація, справжніх патріотів своєї Вітчизни, гаслом в яких було: „Свобода тримається на вістрі списа!” Тому й ліквідувала цей острівок свободи російська цариця Катерина ІІ в 1775 році.
Тепер, на 16-му році незалежності України після Помаранчевої революції, після прийнятого Президентом України Указу „Про раду українського козацтва” (№ 916/2005р. від 4.06.05р.), Указу Президента України „Про заходи з підтримки розвитку Українського козацтва (№ 378/ 2007 від 4.05.2007р.), є всі правові підстави втілити цей проект у життя. Я вірив, що буде створений агро-козацький ліцей у смт. Рокинях. На це уже дало згоду обласне і районне керівництво. Таке рішення прийняла навіть громада, учасники Луцького районного свята „Обжинки 2005 рік”, яке проходило на обновленому стадіоні в с. Гірка Полонка Луцького району на початку вересня 2005 року. Однак не все так сталося, як гадалося…
Мої починання та райдужні ідеї по створенню агро-козацького ліцею зупинялися у бюрократичних чиновницьких кабінетах. І хоч питання це піднімалося на Козацькій Раді при голові Волинської ОДА за участю заступника голови ОДА п. Кравчука Я. Ф., на сесії Луцької районної ради тощо, «віз» залишався на місці.
- Потрібні програми спецкурсів, - сказав завідувач Луцьким райвно Микола Тарасенко. – Без програми – нічого не буде. Як тільки їх дістанете, чи складете, ми відправимо їх на апробацію в Інститут удосконалення вчителів і тоді відкриємо ще один козацький клас в агроліцеї.
- Будуть програми! – з оптимізмом відповів я.
За власний кошт минулого року я поїхав у столицю м. Київ. Ходив по ліцеях і коледжах. Відшукав програми спецкурсів і вчасно доставив їх у районний відділ освіти.
Проте, яке було моє здивування, коли з настанням навчального року, 1-го вересня, ніякого нового класу в агроліцеї не відкрилося ні минулого року, ні цього 2007 року . Все текло по наїждженій колії. Про козачат з МГО „Школи козацького гарту” згадували тоді, коли потрібно було прикрасити дитячий районний фестиваль „Козацькому роду - нема переводу” показовими виступами.
Та ще більше здивування викликало те, що в Рокинівський СШ, в тому ж агроліцеї ввели додаткові години (6-7 год.)… викладання російської мови (7 клас).
Для цього знайшлися у райвно і додаткові години, кошти. Я навіть не уявляв, що дружна «братва» чиновників займе з цього питання „кругову оборону”. З кабінету начальника відділу освіти Луцької РДА п. М. Тарасенка надійшов офіційний лист-відповідь №58 від 19.02.2007р.: «Шановний Олександре Миколайовичу! Ваше звернення по питанню відкриття козацького ліцею на базі Рокинівського навчально-виховного комплексу було вивчено начальником відділу освіти Тарасенком М. М…З 2004 року в Рокинівському навчально-виховному комплексі функціонують ліцейні класи агро-екологічного профілю. Протягом трьох років у навчальному закладі є певні напрацювання та досягнення… Письмових звернень від ради, батьківського комітету, дирекції навчально-виховного комплексу з проханням перепрофілізації закладу у відділ освіти не надходило… Зміну профілізації відділ освіти вважає недоцільною…».
Ось так. Начальник від освіти поставив жирну крапку у вирішенні цього питання, у виконанні рішень Указів Президента України, бо він «вважає недоцільною». Можливо дирекція агроліцею та райвно спрямували всі зусилля та матеріально-фінансові ресурси на поліпшення матеріально-технічної бази, виховання та навчання ліцеїстів? Крім «косметичного» ремонту в ліцеї нічого більше не зроблено. Навіть професійно-профільний кабінет біології, за який довгий час бореться, щоб його облаштувати та оформити вчитель-методист Ганна Яківна, яка доклала найбільше зусиль у створення агроліцею, до цього часу нічого не зроблено. Відповідно й «авторитет» ліцею в області ніякий. Так, на навчання в цьому році (2007-2008рр.) було подано всього декілька заяв.
Тому й не дивно, що ставлення Луцького райвно до патріотичного виховання, відродження козацького способу життя – край негативне, а дії чиновників бюрократично-пасивні, які ототожнюються з відкритим та прихованим саботажем Указів Президента України «Про заходи з підтримки розвитку Українського козацтва». Неймовірно важко навіть було уявити, щоб жоден вчитель історії, вчитель фізкультури, директор школи району не приїхав, не взяв участь, не послухав цікаві наукові доповіді на І-й Всеукраїнській конференції «Волинь – край козацький», яка проходила в червні цього року у смт. Рокині. Навіть директор агроліцею п. Галалюк І. І. (історик за фахом) не з’явився і не поцікавився: чому зібралися козаки і науковці у будинку культури, що поруч з ліцеєм?
І зовсім протилежна ситуація у Луцькому військовому ліцеї з посиленою фізичною підготовкою, яким керує з початку його заснування пристрасний ентузіаст, висококласний організатор і вихователь полковник П. З. Боснюк. Бажаючих навчатись у військовому ліцеї було більше ніж заклад фізично може помістити учнів.
Сім дітей на одне місце!
Коли я побачив перед входом у ліцей масу людей, то подумав, що це, мабуть, якийсь політичний мітинг. Батьки і дідусі, бабусі, їх внуки, які хочуть навчатися, стояли, хвилюючись біля входу, коли приймальна комісія проводила відбір дітей на навчання.
- Я б вас всіх записав і взяв у ліцей на навчання, - звернувся до них директор, - але немає місць де вас розмістити. Немає приміщень…
В цьому році бажаючих вступити до ліцею в 7 разів більше, ніж вакантних місць.
- Давайте відкриємо у вас ще два класи козацького напрямку, - запропонував я йому.
- Я б з радістю відкрив ще один козацький ліцей, - з сумом відповів Павло Зінов’євич, - але немає приміщень, де дітей розмістити.
Радісно було і мені бачити, що нарешті почала відроджуватися каста воїнів, лицарів-козаків, які серцем покликані захищати мирну працю своїх громадян. Вони уже не будуть ховатися за спини заможних батьків, відкуплятися, щоб не йти у військо, не брати автомат і сталеву каску. Вони уже з дитинства мріють бути воїнами, захисниками, козаками.
За ініціативою козацьких отаманів Петра Олешка, депутата обласної ради та Володимира Присяжнюка, які з листом звернулися до голови обласної ради А. П. Грицюка 15 серпня 2007р., його заступник – Володимир Банада негайно скликав нараду по даному питанню.
Понад дві години козацька старшина, з фінансистами і економістами, освітянами і юристами обговорювали: як бути, щоб діти навчалися не просто у військовому ліцеї, а у козацько-військовому закладі? Програми вже є. Фахівці є. Бажаючих навчатися є (навіть з Криму приїхали діти). Керівництво обласної ради – «За». Не вистачає одного – приміщення.
- У нас 47 дітей-сиріт, 9 дітей, батьки яких загинули. В цьому році ми взяли 24 дитини, батьки яких потерпіли від аварії на ЧАЕС. Ми повинні розв’язати проблему з приміщеннями і землею. Дійшло уже до того, що за 100 метрів від ліцею мають будувати розважальний комплекс. Прикро, що державні структури торгуються уже за приміщення і землю, яку отримали від обласної ради безкоштовно, як бізнесмени, - сказав П. З. Боснюк, директор військового ліцею.
- Це добре, що ми ставимо це питання. Це будуть елітні класи. Цей заклад буде нового типу і має бути профільоване навчання і щоб потім дитина знала, куди вона піде вчитись, - підтримав дискусію начальник відділу освіти М. Попович.
- Бажано, щоб наша зустріч мала логічне завершення, щоб відкрити додаткові козацькі класи або створити козацький ліцей, - переконував головний отаман Волинського округу Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» П. Олешко.
Він висловив думку, що створення тепер хоч осередку та започаткування гурткової роботи чи факультативу, буде добрим початком в реалізації ідеї козацького класу, або агро-козацького чи військово-козацького ліцею.
- Краща база для такої справи – це у Рокинях, - зробив висновок полковник П. З. Боснюк. – Якщо б мені передали частину приміщення дитячого садка у Рокинях, я б після ремонту відкрив там філіал, який був би козацького напрямку.
А що ж до іншого приміщення, яке стоїть поруч з військовим ліцеєм? З ним виходить цілком «детективна» історія… Із листів-звернень до Прем’єр Міністра України п. В. Януковича, ми дізналися про цікаві обставини, що розгортаються в центрі міста. А саме.
У 2001 році для потреб ліцею військовою частиною 9971 було передано в оренду приміщення (будівля №6).
За рахунок коштів обласного бюджету, батьківських та спонсорських внесків будівля, що знаходилась в занедбаному стані, повністю відремонтована, створена сучасна навчальна база. В розбудову закладу інвестовано більше 10 млн. грн..
Волинська обласна рада, обласна державна адміністрація протягом 2001-2006 років неодноразово зверталась до керівництва Державної прикордонної служби з проханням про передачу в спільну власність територіальних громад сіл, селищ та міст області будівлі № 6 інших будівель, що не використовуються для потреб іншої частини і знаходяться в занедбаному стані, а також прилеглих до цих будівель земельних ділянок військового містечка № 1 в місті Луцьку.
Однак, керівництво Державної прикордонної служби позитивних рішень по суті даних звернень не приймало, мотивуючи це «інтересами боєготовності частини».
В той же час «інтереси боєготовності» не заважають керівництву Державної прикордонної служби здійснювати відчуження будівель та земельних ділянок військового містечка, де розташований ліцей, комерційним структурам.
Так, у 2005 році будівля №27 військового містечка, яку обласна рада неодноразово просила передати або продати по залишковій вартості для потреб навчального закладу, була продана приватній фірмі «Скорпіон-сервіс» для будівництва та обслуговування торгово-розважального центру.
У квітні 2006 року Адміністрація Державної прикордонної служби провела відкриті торги щодо закупівлі робіт з розробки проектно-кошторисної документації та виконання робіт за проектом «Забудова земельної ділянки Державної прикордонної служби України площею 5 га. По вул. Стрілецькій, 6 в м. Луцьку» (проектом передбачалася забудова території багатоповерховими житловими будинками). І лише втручання прокуратури області на підставі статті 77 Земельного кодексу України, якою визначено порядок використання земель оборони, призупинило цей процес.
Такі дії з боку Державної прикордонної служби фактично ведуть до ліквідації навчального закладу, з чим не може в жодному разі погодитися громадcкість області, у першу чергу батьки та педагогічний колектив, українське козацтво.
Воно завжди було елітою духу нації. Сьогодні, як ніколи «Україна потребує багато мужніх людей», - сказав Президент України В. Ющенко на засіданні козацької ради в м. Києві 22.05.2007 року. Адже він переконаний, що «козацька ідея має значний потенціал для консолідації Української нації».
Волинський військовий ліцей з посиленою фізичною підготовкою має чудову матеріально-технічну базу для реалізації Указу Президента України «Про заходи з підтримки розвитку Українського козацтва» від 4.05.2007р. № 378.
В цьому році при вступі до ліцею припадало 7 чоловік на одне місце. Але всупереч бажанню молоді та батьків, дирекція ліцею не змогла зарахувати всіх на навчання. Так як відсутність додаткових приміщень не дає можливості відкрити у військовому ліцеї ще один-два додаткових КОЗАЦЬКИХ КЛАСИ.
Виходячи із зазначених пропозицій на нараді було прийнято рішення звернутись письмово ще й до Президента україни, Гетьмана України Віктора Ющенка
Відповідно до вимог Закону України «Про управління об’єктом державної власності» просимо сприяння та ділового втручання у вирішенні даного питання та дати доручення щодо початку процесу передачі будівель № 5, 6 військового містечка №1 в місті Луцьку до сфери управління Міністерства освіти і науки України.
Позитивне вирішення цього питання дозволить:
- привести навчально-виховний процес у Волинському ліцеї з поселеною військово-фізичною підготовкою у відповідність до вимог «Положення про ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою (затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 28 квітня 1999 року №717)»;
- створити належні умови для життєдіяльності вихованців ліцею – дітей-сиріт, батьки яких загинули при виконанні службових обов’язків;
- реалізувати «Програму розвитку підтримки українського козацтва», що забезпечить у майбутньому виховання еліти нації, майбутніх захисників і провідників держави.
Дане звернення підтримав і Верховий отаман Західного округу Козацького Війська, Президент Міжнародної Федерації Бойового Гопака, академік Міжнародної академії козацтва, генерал-полковник Козацьких Військ України – Володимир Пилат.