Князь Богдан Ружинський( ?, Ружин — 1576, Аслам-Кермен) — низовий запорозький гетьман (1575–1576).
Життєпис
Народився в Ружині (Сквирського повіту, місто лежало при впадіні р. Тетерів в р. Прип'ять), «муж серця великого», Папроцький називає його популярним козацьким вождем, який був відомий запорозьким козакам під іменем гетьман Богданко. Існує думка істориків, що князі Ружинські походять від Коріятовичів.
Доля славного гетьмана склалася сумно: в одному зі своїх набігів, татари напали на Богданкову домівку, коли Михайла Ружинського не було вдома, зарубали матір, а наречену забрали в ясир.
Золоті козацькі часи за гетьмана Богдана Ружинського
Часи за гетьмана Богдана Ружинського козаки називали золотими часами.
Відомий за усними переказами та літописами новий гетьман Богданко зібрав і поповнив козацькі війська, які розсипались після трагічної смерті гетьмана Свирчовського під Килією і почав переслідувати Кримських татар, бо за відсутності Свирчовського вони в вересні напали й пограбували Волинь.
Військовий похід козаків на Крим 1575
Напад татар на Волинь у вересні 1575
За Стрийковським, татари взяли в полон 55 340 здорових бранців, 150 000 коней, 500 000 худоби і 200 000 овець. Влада Речі Посполитої надіялася на допомогу молдавського господаря Петрила, й коли стягли війська до Києва, було вже пізно, й татари зі всім награбованим та бранцями вже були в своїх землях та поділили награбоване з молдавським господарем. Князь Василь Костянтин Острозький- київський воєвода та Микола Сенявський робили що могли, вони послали своїх козаків і козаків із Києва, Черкас, Канева числом 1000 вниз на Дніпро, де були татари, але такою малою кількістю війська вони не могли перешкодити татарам. Татари після козацького нападу спочатку впали в паніку, але побачили, що козаків мала кількість, і відігнали їх, почавши напад та пограбування всієї Волині.
Козаки були незадоволені такою політикою, що їх батьківщину нема кому захистити й обирають на гетьмана Богдана Ружинського, якого ще з молодих часів виховано в козацькому середовищі, й вирішують помстити татарам за похід на Волинь і забрати своїх жінок та дітей з татарського полону. Батько князя Ружинського був також відомий у козацькому колі своїми перемогами над татарами. Їх родові маєтки були коло Житомира.
Трагічна загибель Гетьмана Ружинського при взятті Аслам-Кермен 1576
У 1576 році Богдан Ружинський звернув увагу на османський форпост Аслам-Кермен, який був побудований для перекриття козакам шляху з гирла Дніпра в Чорне море. Козаки навалилися на фортецю такою силою, що від фортеці й сліду не лишилося. Під час штурму козаки використовували порохові «міни», які вкладали в підкопи під мурами фортеці. При підриванні, одна міна не спрацювала і Богданко вирішив сам перевірити в чому справа. У цей момент міна вибухнула і гетьман загинув.
Джерело: https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%BE%D0%B3%D0%B4%D0%B0%D0%BD_%D0%A0%D1%83%D0%B6%D0%B8%D0%BD%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9
|