Козацький сайт
Український козацький портал


Код тицялки
Підказка Куди підемо?
Головна сторінка Допомогти сайту Завантаження Гетьмани та кошові Книжки про козаків Козацькі приказки Вірші про козаків Звичаї козаків Походи козаків Козацький форум Легенди Козацькі легенди Словник Козацький словник Козацькі ігри на PC Козацьке аудіо Козацька галерея Фільми про козаків Кухня козаків Козацькі випроби Книга згадок Написати Кошовому Додати матеріял

Січова рада:
Як Ви потрапили на наш портал?
Всього відповідей: 883

Теревені
 
200

Сувій однодумців
Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.

Бібліотека української літератури: книги, біографії, реферати, твори

Наша тицялка:
Український козацький порталГоловна » Статті » Гетьмани [ Додати статтю ]

Гаврило Крутневич

Гаврило Крутневич — (2-га пол. 16 ст. —  після 1603) — гетьман Війська Запорозького на поч. 17 ст. Походив, імовірно, з козацького роду, можливо з Київщини (Димер).
 

Похід до Молдови та Валахії

Уперше став «старшим» Війська Запорозького під час походу запорожців у Молдову та Валахію на підтримку Симеона Могили (батька П.Могили) проти господаря Михая Хороброго. В розпал цього походу був обраний козаками на місце С.Кішки. Очолював запорожців під час битви на р. Телезина, де військам Михая Хороброго було завдано поразки. Вислав посольство до гетьмана великого коронного та канцлера коронного Я.Замойського, яке очолив дипломат П.Одинець і яке мало добиватися амністії для учасників Косинського повстання 1591—1593 та Наливайка повстання 1594—1596, виплати жолду (військ. платні), розширення козац. прав і вольностей. Імовірно, одразу після завершення цього походу козаки замість Крутневича обрали собі нового гетьмана.

Участь у Лівонській компанії

Дещо пізніше Крутневич брав участь у поході запорожців на польському боці проти Швеції. Під час цього походу під м. Феллін (нині м. Вільянді, Естонія) було смертельно поранено гетьмана С.Кішку (осінь 1602) і козаки знову на його місце обрали Крутневич, однак невдовзі (у цьому ж році) скинули. Після загибелі гетьмана Самійла Кішки українське козацьке військо, яке брало участь у Лівонській війні у складі польської армії, опинилося у надзвичайно скрутному становищі. Не вистачало теплого одягу, харчів, боєприпасів, корму для коней. Війна затягувалася, i вона бачилася козакам абсолютно безперспективною.

Повернення до Києва

Навесні 1603 вже в Києві Крутневич втретє був обраний «старшим» Війська Запорозького 1 черв. (22 трав.) 1603 він видав універсал Київському Свято-Микільському пустинному монастиреві. Дещо пізніше направив чергове посольство до Я.Замойського, причому презентував йому в дар двох верблюдів, захоплених козаками в турків. Того ж року Крутневич був переобраний, новим гетьманом став І.Куцкович. Імовірно, Крутневич загинув під час московських походів запорожців на поч. 17 ст.

Джерело:https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%B0%D0%B2%D1%80%D0%B8%D0%BB%D0%BE_%D0%9A%D1%80%D1%83%D1%82%D0%BD%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D1%87

Категорія: Гетьмани | Додав: Ладзьо (01.10.2016)
Переглядів: 1261 | Теги: гетьман, Гаврило Крутневич | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Пошукові собаки

Ваш сховок
Привіт, Мандрівник!Пcевдо:
Пароль:

Останнє з ради

1. Вірш про КОЗАКІВ, ко...

2. Улюблена гра

3. Ваш улюблений гетьма...

4. Залежність від УСЬОГ...

5. Чи хотіли б ви жити ...


Персоналії:
Отаман Вишневецький
Дмитро Вишневецький
Северин Наливайко біографія
Северин Наливайко
історія Самійшла Кішки
Самійло
Кішка
Петро Сагайдачний
Петро Конашевич
біографія Івана Богуна
Іван
Богун
Оповідь про Івана Мазепу
Іван Мазепа
розповідь про Івана Сірка
Іван
Сірко
мова про Івана Виговського
Іван
Виговський
Зображення Палія
Семен
Палій
розповідь про діяння Полуботка
Павло
Полуботок
Картинка Розумовського
Кирило
Розумовський
Дорошенко гетьман
Петро
Дорошенко
Богдан Зиновій Хмельницький
Богдан
Хмельницький
Іван Скоропадський
Іван
Скороп...
пилип орлик та конституція
Пилип
Орлик
Юрій Хмельницький
Юрій
Хмельни...

Статистика

Всього онлайн: 1
Вільних мандрівників: 1
Низових користувачів: 0

Сьогодні були:
I love Google! Я люблю Google! Kocham Google! Ich liebe Google!