Григорій Лобода (? — 1596) — 23-тій Гетьман Війська Запорозького (1593—1596 з перервами). Учасник походів на Молдову та Угорщину, співкерівник повстання Северина Наливайка.
Життєпис
Родом з Київщини, представник заможного козацтва. 1593 обраний Гетьманом. 1594 і 1595 учасник протитурецького походу на Молдову як союзник Рудольфа ІІ.
Обставини козацького союзу з Рудольфом ІІ
Слава козацького війська поширилася на всю Європу — і Рудольф II у 1592 році за сприянням Івана IV послав посла до козаків, який мав забезпечити підтримку козаків в його війні проти османів. Козаки на прохання Рудольфа II взяли місто Гюргево в Молдавії; 1594, на доручення Рудольфа, взяли місто Ясси під командуванням Лободи і під командуванням Наливайка козаки ввійшли в Угорщину. У той же час Кримська держава здійснила потужний військовий похід на українські землі.
У 1596 році оголошено про Унію православної та католицької церков. Cеверин Наливайко повернувся з козаками 1595 з Угорщини і разом з Лободою підняв антиунійне повстання.
Війна Северина Наливайка
Лобода зібрав всі козацькі війська, поділив їх на 4 частини: одну частину під проводом Наливайка він послав на Волинь, другу під проводом Матвія Шаули послав на Литву, третю під своїм доводом залишив в Україні, четверту під доводом Кошового Яна Орішевського залишив для охорони Дністрових порогів. Всі ці сили спрямували свою ненависть проти католицизму чи Речі Посполитої, яка його нав'язувала. Три частини цих військ спрямували свої сили проти католицьких священиків (ксьондзів), шляхти Речі Посполитої яка наступала на козацькі вільні землі та жидів, які підтримували шляхту Речі Посполитої. Гетьман Лобода послав на Січ розпорядження до кошового Каспара Підвисоцького — забезпечити флотилією переправу на лівий берег Дніпра та зірвати полякам переправу.
Проти козацьких військ король Сигізмунд III Ваза послав короного гетьмана С. Жолкєвскі, який спочатку відтіснив Наливайка з Волині, пізніше під Білою Церквою Лобода, відкликавши Матвія Шаулу з Литви, після кількох сутичок був змушений був відійти за Дніпро. У березні 1596 Лобода позбавлений булави, але після поранення Матвія Шаули в бою поблизу урочища Гострий Камінь (недалеко Трипілля на Київщині), його знову обрали Гетьманом.
У травні 1596, під час облоги козацького табору військом Речі Посполитої в урочищі Солониця (біля Лубен) на річці Сулі, Лобода запідозрений у веденні переговорів з коронним гетьманом Станіславом Жолкєвским, звинувачений у зраді — страчений козаками.
Джерело:https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D1%80%D0%B8%D0%B3%D0%BE%D1%80%D1%96%D0%B9_%D0%9B%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D0%B4%D0%B0
|