Козацький сайт
Український козацький портал


Код тицялки
Підказка Куди підемо?
Головна сторінка Допомогти сайту Завантаження Гетьмани та кошові Книжки про козаків Козацькі приказки Вірші про козаків Звичаї козаків Походи козаків Козацький форум Легенди Козацькі легенди Словник Козацький словник Козацькі ігри на PC Козацьке аудіо Козацька галерея Фільми про козаків Кухня козаків Козацькі випроби Книга згадок Написати Кошовому Додати матеріял

Січова рада:
Як Ви потрапили на наш портал?
Всього відповідей: 885

Теревені
 
200

Сувій однодумців
Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.

Бібліотека української літератури: книги, біографії, реферати, твори

Наша тицялка:
Український козацький порталГоловна » 2009 » Січень » 31 » АТАКУВАННЯ ЗАПОРОЗЬКОЇ СІЧІ
02:11

АТАКУВАННЯ ЗАПОРОЗЬКОЇ СІЧІ

АТАКУВАННЯ ЗАПОРОЗЬКОЇ СІЧІ 1775 р. – воєнна операція російської армії (25 травня – 8 червня 1775), в ході якої була знищена Нова (Підпільненська) Січ і Запорозька Січ припинила своє існування.

Внутрішньополітичні передумови ліквідації Запорозьких Вольностей склалися в Російській імперії з кінця 1730-х рр. Зовнішньополітичні передумови остаточно утворилися на початок 1775 р., внаслідок успішної для Росії війни з Туреччиною (1768 – 1774), укладення Кючук-Кайнарджійського договору 1774 р. і посилення позицій Росії у причорноморському та центральноєвропейському регіонах.

Серед причин скасування Запорозьких Вольностей необхідно виділити небажання російського уряду більше терпіти "держави в державі"; можливість у майбутньому унезалежнення Запорожжя; побоювання Катерини ІІ можливого союзу Січі з Кримським ханством, спрямованого проти Росії, прагнення російських вельмож захопити багаті землі, природні багатства козацької республіки; намагання російського уряду шляхом поширення регресивних кріпосницьких порядків на окраїни імперії (Запорожжя) послабити ту кризу, в яку потрапила феодально-кріпосницька система Російської держави; прагнення уряду убезпечити себе на майбутнє від можливих соціальних потрясінь, ліквідувавши Запорожжя – осередок антикріпосницької і антифеодальної боротьби.

Прийняття остаточного рішення про зруйнування Нової Січі прискорила відчайдушна протидія козацтва, зокрема, шляхом збройного опору, колонізаторській політиці російського уряду в останні роки існування Війська Запорозького. Влітку 1774 р. російський уряд взяв курс на повне скасування запорозького козацтва. Остаточне рішення про ліквідацію Січі ухвалили на засіданні придворної ради імперії 7 травня 1775 р. Ініціатором скасування Січі була імператриця Катерина ІІ. Військова операція проти Запорожжя готувалася ретельно і у цілковитій таємниці. Для її здійснення уряд зібрав значну кількість військ. Їх основу склали добре навчені частини 1-ї російської армії, що поверталися з російсько-турецької війни: 31 полк і 37 ескадронів (45.000 чоловік). Командування військами самодержиця доручила генерал-поручику П.А.Текелію. Лівобережні запорозькі паланки повинен був захопити з військами генерал-поручик О.О.Прозоровський. Загальна кількість військ, спрямованих на зруйнування Січі, дорівнювала близько 65.000 чоловік.

В кінці травня російські війська під проводом П.Текелія, поділені на 5 загонів, вступили на Запорожжя. Перед походом на Запорожжя російське керівництво з метою приховати свою акцію, приспати пильність козаків, поширило чутки про те, що буцімто війська переходять через запорозькі землі для здійснення прикордонної служби. 4 червня 1775 р. П.Текелій оточив Січ. 300 гусарів та піхотний полк захопили січове передмістя, артилерію, блокували запорозькі гавань і флот. Посланець П.Текелія поставив вимогу, щоб кошовий отаман з'явився у табір до генерала. П.Текелій дав запорожцям на роздуми 2 години. Старшинська рада з участю духовенства була бурхливою. Більшість рядового козацтва і дехто з старшин були за те, щоб оборонятися. Проти збройного опору виступали кошовий П.Калнишевський і більшість старшин, які розуміли, що в ситуації, коли царські війська значно переважали, опір марний. Частина старшини та заможного козацтва, що мали значні матеріальні багатства: зимівники, худобу тощо – боялася їх втратити.

В решті-решт старшина умовила січовиків підкоритися повелінню імператриці. На раді вирішили здати Січ без опору. 5 червня, після оголошення указу Катерини ІІ про скасування Січі, тритисячна січова залога склала зброю і прийняла присягу на вірність Катерині ІІ. Була конфіскована на користь Росії запорозька скарбниця, де було приблизно 160.000 крб. монетою, вивезені військові клейноди, артилерія, зброя взагалі, боєприпаси, інші цінності та архів. Майже одночасно були також без бою захоплені паланкові центри. Під час операції російські війська спиралися на фортеці Нової Дніпровської лінії. П.Текелій зайняв військами всі стратегічно важливі пункти на Запорожжі, насамперед по Дніпру: шляхи, перевози, пагорби тощо. У всіх запорожців одбиралася зброя. Частина старшин, а вищі січові – всі, були репресовані. Кошового отамана П.Калнишевського було заслано до Соловецького, військового суддю Павла Головатого – до Тобольського, а військового писаря Івана Глобу – Туруханського монастирів, звідки вони вже не повернулися.

Автор: mike13


Також може зацікавити:

Переглядів: 2516 | | Рейтинг: 5.0/4
Всього коментарів: 0
avatar
Пошукові собаки

Ваш сховок
Привіт, Мандрівник!Пcевдо:
Пароль:

Останнє з ради

1. Вірш про КОЗАКІВ, ко...

2. Улюблена гра

3. Ваш улюблений гетьма...

4. Залежність від УСЬОГ...

5. Чи хотіли б ви жити ...


Персоналії:
Отаман Вишневецький
Дмитро Вишневецький
Северин Наливайко біографія
Северин Наливайко
історія Самійшла Кішки
Самійло
Кішка
Петро Сагайдачний
Петро Конашевич
біографія Івана Богуна
Іван
Богун
Оповідь про Івана Мазепу
Іван Мазепа
розповідь про Івана Сірка
Іван
Сірко
мова про Івана Виговського
Іван
Виговський
Зображення Палія
Семен
Палій
розповідь про діяння Полуботка
Павло
Полуботок
Картинка Розумовського
Кирило
Розумовський
Дорошенко гетьман
Петро
Дорошенко
Богдан Зиновій Хмельницький
Богдан
Хмельницький
Іван Скоропадський
Іван
Скороп...
пилип орлик та конституція
Пилип
Орлик
Юрій Хмельницький
Юрій
Хмельни...

Статистика

Всього онлайн: 1
Вільних мандрівників: 1
Низових користувачів: 0

Сьогодні були:
I love Google! Я люблю Google! Kocham Google! Ich liebe Google!