«Українці не відали, що таке люлька й тютюн, аж поки російський цар Петро Перший не завіз це в Україну», — можна «дізнатися» сьогодні з популярних російських книжок і телесеріалів. Петро Перший правив у Московії з 1689 року, а «вікно в Європу» прорубав аж після 1710–го. Чи справді так? Он Мамая все із люлькою малювали. Хоча обізнані люди зауважать, що народна картина «Козак Мамай» датується десь другою половиною XVIII століття. Та ще ж був гетьман «Сагайдачний, що проміняв жінку на тютюн та люльку, необачний». А Петро Сагайдачний мав люльку ще на початку XVII cтоліття, адже загинув у битві під Хотином у 1621 році. Та, може, пісня створена пізніше?..
За роз’ясненням звертаюся до фахівця — відомог
... Глянути далі »
На побудованій торік копії старовинного човна українці вирушили на День Незалежності Грузії
Козацький корабель -- чайка «Спас» -- пішов у свій перший далекий похід. До цього побудоване руками сучасних козаків судно пройшло випробування на озері поблизу Львова та подолало відстань від Миколаєва до Севастополя, де й зимувало. Тепер же «Спас» перетинає Чорне море.
Старт відбувся 20 травня в Балаклавській бухті Севастополя. 26 травня в День Незалежності Грузії козаки мають прибути до Батумі. Проводжати наших мореплавців прийшли офіцери Військово-морських Сил України на чолі з командувачем ВМС ЗСУ віце-адміралом Ігорем Тенюхом, котрий заради цієї події дочасно повер
... Глянути далі »
АТАКУВАННЯ ЗАПОРОЗЬКОЇ СІЧІ 1775 р. – воєнна операція російської армії (25 травня – 8 червня 1775), в ході якої була знищена Нова (Підпільненська) Січ і Запорозька Січ припинила своє існування.
Внутрішньополітичні передумови ліквідації Запорозьких Вольностей склалися в Російській імперії з кінця 1730-х рр. Зовнішньополітичні передумови остаточно утворилися на початок 1775 р., внаслідок успішної для Росії війни з Туреччиною (1768 – 1774), укладення Кючук-Кайнарджійського договору 1774 р. і посилення позицій Росії у причорноморському та центральноєвропейському регіонах.
Серед причин скасування Запорозьких Вольностей необхідно виділити небажання російського уряду більше терпіти "держави в державі"; можливість у майбутньому унезалежнення Запорожжя; побоювання Катерини ІІ можливого
... Глянути далі »