Козак під Хотином (1621 рік). Основа для реконструкції - малюнок з герба Війська Запорозького Низового - гравюри з поетичного твору Касіяна Саковича "Вірші на жалісний погреб шляхетного лицаря Петра Конашевича-Сагайдачного гетьмана війська його королівської милості Запорозького".
Шапка підбита хутром, такий спосіб її носіння фіксується на зображеннях та козацьких печатках. Поверх сукняного жупана - угорська манта, або катанка; петлиці з тканої тасьми; на ногах чоботи; через плече на шкіряному паску висить натруска з дрібним запальним порохом та металевим ключем до мушкета з колісним замком, який козак тримає на плечі. На поясі з правого б
... Глянути далі »
Перед нами представник старшини в ранзі осавула. Шапка прикрашена аграфом та пір'ям, він у гермяку лунського сукна, підбитому (можливо лише частково) хутром, зі срібними ґудзиками. Це модний варіант гермяка відомий за цілою низкою зображальних джерел того часу. Поверх тканого пояса - шкіряний ремінь із сагайдаком та вишитою сумкою шабельтасом-ташкою.
Лук поважали як зброю воїнів професіоналів, бо він потребував постійного самовдосконалення в володінні, він неодноразово згадується як зброя яку використовували козаки та козацька старшина. До паса на шовкових плетених шнурах підвішена татарська шабля в піхвах, обкладених сріблом. У правиці осавул тримає келе
... Глянути далі »
Перед нами простий козак, можливо кавалерист. Козак на малюнку одягнутий в "гермяк" ("ермяк") з відкладним хутряним коміром (такий вид одягу часто згадується в актах та фігурує на іконографічних джерелах, наприклад саме в таких гермяках зображено полонених під Берестечком селян на відомій гравюрі Вільгельма Гондіуса (1652 року)).
Гермяк, вид одягу частково забутий реконструкторами, але досить розповсюджений в XVI-XVII ст. Цей одяг міг мати декілька різновидів.
Як правило цей козацький одяг був чимось середнім між плащем та каптаном, не рідко мав хутряні коміри та обля
... Глянути далі »
Доброго здоров'я усім Мандрівникам та низовим козакам! Сьогодні натрапив на цікавий блог, що повністю присвячений історії та реконструкції козацької доби. Знайшов там багато корисних напрацювань, тож ділюся із Вами (текст взято із вищезгаданого сайту).
На малюнку, зі спини, зображено покозаченого селянина (ліворуч) та
козака. На селянині коротка свитка - сермяга (один з можливих варіантів
крою), недорога шапка, не широкі штани - порти (можливо він не
з Подніпров'я а наприклад з Поділля), онучі з шкіряними постолами.
Селянин вдягнув тканий пояс, щоб краще підкреслити свою нову належність
до коза
... Глянути далі »