Про події, пов'язаних з Радою на Сербінському полі, детальних згадок збереглося достатньо: жодна українська літопись так званого «козацького» циклу не обійшла це питання стороною. «Літопис Самійла Величка », «Літопис Самовидця», «Літопис Григорія Грабянки »... Всі вони приділили належну увагу і Раді, і тому, чим закінчилося об'єднання Лівобережної та Правобережної України під владою однієї гетьманської булави.
Іван Брюховецький був гетьманом реєстрового козацтва Лівобережної України, чия юрисдикція поширювалася тільки на підконтрольну Російської імперії частина країни; період його правління припав на 1663-1668 роки Іван Мартинович почав свою кар'єру старшим служкою при Богдані Хмельницькому. Вперше його ім'я згадується в «Реєстрі Війська Запорозького» під 1649 роком. Брюховецький значився в списках гетьманської Чигиринської сотні під іменем «Іванець Хмельницького». Якщо вірити літопису Самійла Величка, то Іван Мартинович був довіреною особою «батька Хмеля », не раз виконував його особисті доручення. Коли ж Хмельницький помер, його старший служка був призначений провідником сина покійного гетьмана, Юрія, якого якраз відправили для здобуття освіти у київську колегію.
У 1659 році Юрій Хмельницький, скориставшись невдоволенням козаків політикою Івана Виговського, вирішив прибрати заповітну булаву до рук. Заради цієї мети він направив на Січ свого однодумця, Брюховецького, якому належало схилити запорожців на сторону сина славного Хмеля. Покладене на нього доручення Іван Мартинович виконав блискуче, однак відразу ж по його завершенні залишив Юрія. Як тільки молодий Хмельницький був обраний гетьманом, Брюховецький виявив бажання залишитися в Січі , де і прожив з 1659 по 1662 .... Глянути далі »