Козацький сайт
Український козацький портал


Код тицялки
Підказка Куди підемо?
Головна сторінка Допомогти сайту Завантаження Гетьмани та кошові Книжки про козаків Козацькі приказки Вірші про козаків Звичаї козаків Походи козаків Козацький форум Легенди Козацькі легенди Словник Козацький словник Козацькі ігри на PC Козацьке аудіо Козацька галерея Фільми про козаків Кухня козаків Козацькі випроби Книга згадок Написати Кошовому Додати матеріял

Січова рада:
Який із цих союзників був найкращим для козаків?
Всього відповідей: 1373

Теревені
 
200

Сувій однодумців
Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.

Бібліотека української літератури: книги, біографії, реферати, твори

Наша тицялка:
Український козацький порталГоловна » 2012 » Серпень » 2 » Рідна мова козаків
13:31

Рідна мова козаків

козацька моваУкраїнські козаки-запорожці були найбільше свідомими своєї віри, а з часів Хмельниччини почала формуватися мовна самосвідомість. Ще Петро Сагайдачний разом із Петром Могилою усвідомлювали важливість збереження руського письма та культури. Об’єктивний процес розвитку української нації зумовив поширення новоукраїнської мови, що поступово витіснила з побутового вжитку староукраїнську – слов’янську мову Київської Русі, і надалі швидко захоплювала діловодство спершу козацької гетьманської держави, а згодом – територій, підконтрольних Речі Посполитій та Російській імперії.

Козацька мова – так називали мову українців, яка формувалася не самостійно, а зазнаючи постійного впливу польської, турецької, татарської, німецької, російської, литовської, чеської та інших мов. Латинь поступово зникала із управлінського вжитку, натомість документообіг переходив на руську та новоукраїнську, а згодом - російську, польську і німецьку. Утиски мови поширювалися на територіях, де існувала імперська політика. Це в першу чергу Російська імперія з часів Катерини ІІ. Знищивши Запорізьку Січ, набагато легше було запроваджувати кріпацтво та проводити ідеологічний вплив, в тому числі – поширювати російську мову на територіях, населених українцями.

Тези Богдана Хмельницького до польських послів про те, що він зажене ляхів за Віслу і скаже «сидіть, ляхи, мовчіть, ляхи», стали показовими для середини ХVІІ ст., Конституція Пилипа Орлика – початку ХVІІІ ст., а знаменитий лист запорожців до турецького султана остаточно доводить високу ступінь розвитку української мови вже в той час. В листі козаки не просто демонстрували свою політичну та культурну позицію, а й пропонували розвивати торгівлю. Особливо актуальними на той час були пропозиції придбати артилерійські деталі та запчастини, біноклі, мужские часы копии, компаси та підзорні труби. Складний період історичних потрясінь згуртовував кращих представників нації для того, щоб зберегти і розвивати рідну мову, і занепад козаччини трансформував схему боротьби за розвиток мови з військово-політичної у громадсько-мистецьку нішу, а на зміну Мазепі та Капністу прийшли Котляревський та Шевченко.

Автор: bohdan


Також може зацікавити:

Категорія: Культура, побут і життя козаків | Переглядів: 4318 | | Теги: козаки, Орлик, мова, Сагайдачний, конституція, Українська | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 1
avatar
1 Keydrick • 01:51, 08.09.2012
This is way better than a brick & mortar etsablishment.
avatar
Пошукові собаки

Ваш сховок
Привіт, Мандрівник!Пcевдо:
Пароль:

Останнє з ради

1. Вірш про КОЗАКІВ, ко...

2. Улюблена гра

3. Ваш улюблений гетьма...

4. Залежність від УСЬОГ...

5. Чи хотіли б ви жити ...


Персоналії:
Отаман Вишневецький
Дмитро Вишневецький
Северин Наливайко біографія
Северин Наливайко
історія Самійшла Кішки
Самійло
Кішка
Петро Сагайдачний
Петро Конашевич
біографія Івана Богуна
Іван
Богун
Оповідь про Івана Мазепу
Іван Мазепа
розповідь про Івана Сірка
Іван
Сірко
мова про Івана Виговського
Іван
Виговський
Зображення Палія
Семен
Палій
розповідь про діяння Полуботка
Павло
Полуботок
Картинка Розумовського
Кирило
Розумовський
Дорошенко гетьман
Петро
Дорошенко
Богдан Зиновій Хмельницький
Богдан
Хмельницький
Іван Скоропадський
Іван
Скороп...
пилип орлик та конституція
Пилип
Орлик
Юрій Хмельницький
Юрій
Хмельни...

Статистика

Всього онлайн: 1
Вільних мандрівників: 1
Низових користувачів: 0

Сьогодні були:
I love Google! Я люблю Google! Kocham Google! Ich liebe Google!