Козацький сайт
Український козацький портал


Код тицялки
Підказка Куди підемо?
Головна сторінка Допомогти сайту Завантаження Гетьмани та кошові Книжки про козаків Козацькі приказки Вірші про козаків Звичаї козаків Походи козаків Козацький форум Легенди Козацькі легенди Словник Козацький словник Козацькі ігри на PC Козацьке аудіо Козацька галерея Фільми про козаків Кухня козаків Козацькі випроби Книга згадок Написати Кошовому Додати матеріял

Січова рада:
Чи потрібно запровадити смертну кару?
Всього відповідей: 965

Теревені
 
200

Сувій однодумців
Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.

Бібліотека української літератури: книги, біографії, реферати, твори

Наша тицялка:
Український козацький порталГоловна » 2015 » Січень » 4 » Різдво по-козацьки
21:51

Різдво по-козацьки

Різдво і козакиРіздво по-козацьки

Хоча хронологічний  початок року - 1 січня - в Україні почав вводитись ще з XV ст., традиція святкувати новий рік на Різдво Христове була домінуючою. Це пояснюється логікою наших релігійних предків: рік має починатись разом з днем народження його Спасителя.

За ще язичницькими віруваннями 7 січня (за новим стилем) вважалось також днем народження Сонця.

Різдво на Гетьманщині

На відміну від аскетичної Московщини, де Різдво було скоріше церковним святом, Гетьманщина його відзначала з воістину козацьким пишним розмахом.

На Гетьманщині центром гулянь, звісно, була столиця. Столицями ж були, як ми пам’ятаємо, почергово Чигирин, Батурин і Глухів. Туди з’їжджався увесь, так би мовити, «бомонд»: генеральна старшина, полковники, вище духовенство і запрошені іноземні гості. Вони, як правило, брали з собою свою родину, найближчу свиту, челядь, охоронців і невеличкий обоз, з речами, наїдками і подарунками.

Особливим обрядом вітання гетьмана користувалась Генеральна військова канцелярія. Цей праобраз сучасного уряду, на чолі з генеральним писарем виголошував урочисту промову, складену за канонами віршописання Києво-Могилянської академії. Це й не дивно, адже чи не більшість урядників козацької держави здобули освіту саме там.

Після легкого обіду усі йшли на велику різдвяну літургію. Після закінчення молебну і споглядання першої символічної різдвяної зірки у небі, розпочинався пишний бенкет.

З XVIII століття широкого вжитку під час святкування Різдва отримали феєрверки і салюти. Цим дійством завідувало відомство Генеральної артилерії. Потрібний рівень святкового шуму успішно підтримував цех Генеральної військової музики, що литаврами, сурмами і хоровими співами радував гостей гетьмана.

Після різдвяного посту, якого в ті часи ревно дотримувались, люди нерідко дозволяли собі зайвого. Особливо це стосувалось підпитих офіцерів Московії. Тож не обходилось без бійок і похмілля.

Окрім святкування, різдвяна пора була часом різноманітних рад і нарад, на яких обговорювали такі серйозні питання, як підготовку до походів, податкову політику, кадрові призначення, тощо.

Різдво на Запорізькій Січі

У період Різдва запорізькі козаки полюбляли ходити поздоровляти зі святом кошового та іншу старшину, приносити дарунки та частувати різноманітними напоями.

Все запорізьке козацтво було зобов’язане 6 січня з’явитись на січовий майдан. Вони, одягнені у найкраще вбрання і озброєні найліпшою зброєю, стояли перед церквою і справляли богослужіння. По ньому розпочинались пишні гуляння, накривались столи з різноманітними наїдками та напоями. Аби не засиджуватись, запорожці влаштовували різноманітні змагання, такі як «лава на лаву» та співи.

Наступного ранку, 7 січня, після завершення вранішньої служби в храмах, козацтво збиралось для загальної ради. На ній обиралась старшина, перерозподілялись земельні угіддя, приймались рішення про укладання чи розірвання договору з іншою державою, тощо.

Козаки пишно жили, пишно умирали і з розмахом Різдво зустрічали.

 

 

Автор: Тарко


Також може зацікавити:

Категорія: Культура, побут і життя козаків | Переглядів: 6455 | | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 1
avatar
0
1 INDRA • 03:14, 05.01.2015
Дякую за цікавий матеріал.
Прочиталося легко.
Запам'яталося добре! :)
avatar
Пошукові собаки

Ваш сховок
Привіт, Мандрівник!Пcевдо:
Пароль:

Останнє з ради

1. Вірш про КОЗАКІВ, ко...

2. Улюблена гра

3. Ваш улюблений гетьма...

4. Залежність від УСЬОГ...

5. Чи хотіли б ви жити ...


Персоналії:
Отаман Вишневецький
Дмитро Вишневецький
Северин Наливайко біографія
Северин Наливайко
історія Самійшла Кішки
Самійло
Кішка
Петро Сагайдачний
Петро Конашевич
біографія Івана Богуна
Іван
Богун
Оповідь про Івана Мазепу
Іван Мазепа
розповідь про Івана Сірка
Іван
Сірко
мова про Івана Виговського
Іван
Виговський
Зображення Палія
Семен
Палій
розповідь про діяння Полуботка
Павло
Полуботок
Картинка Розумовського
Кирило
Розумовський
Дорошенко гетьман
Петро
Дорошенко
Богдан Зиновій Хмельницький
Богдан
Хмельницький
Іван Скоропадський
Іван
Скороп...
пилип орлик та конституція
Пилип
Орлик
Юрій Хмельницький
Юрій
Хмельни...

Статистика

Всього онлайн: 1
Вільних мандрівників: 1
Низових користувачів: 0

Сьогодні були:
I love Google! Я люблю Google! Kocham Google! Ich liebe Google!