Козацький сайт
Український козацький портал


Код тицялки
Підказка Куди підемо?
Головна сторінка Допомогти сайту Завантаження Гетьмани та кошові Книжки про козаків Козацькі приказки Вірші про козаків Звичаї козаків Походи козаків Козацький форум Легенди Козацькі легенди Словник Козацький словник Козацькі ігри на PC Козацьке аудіо Козацька галерея Фільми про козаків Кухня козаків Козацькі випроби Книга згадок Написати Кошовому Додати матеріял

Січова рада:
Який із цих союзників був найкращим для козаків?
Всього відповідей: 1373

Теревені
 
200

Сувій однодумців
Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.

Бібліотека української літератури: книги, біографії, реферати, твори

Наша тицялка:
Український козацький порталГоловна » 2012 » Жовтень » 25 » Козацьке середовище на Запоріжжі
23:25

Козацьке середовище на Запоріжжі

Козацьке середовищеБудь-яку соціальну групу людей, стабільну в сукупності часових рамок і географічних меж, об’єднують певні риси, а деякі навпаки – дозволяють розрізняти окремі складові цих соціальних груп. Часто має місце входження однієї соціальної групи в іншу, сукупність кількох груп складають одну велику, що їх об’єднує за якоюсь універсальною для них ознакою.

Козацьке середовище на Запоріжжі було надзвичайно різнобарвним, і водночас об’єднувалося конкретними особливостями та цілями. Розглянемо найбільші соціальні групи Запоріжжя:

1.       Козаки-січовики. Це запорожці, котрих вважали найдосвідченішими жителями Січі, і які постійно перебували там. Вони мали найбільший авторитет при вирішені питань, котрі торкалися життя всіх Запорізьких земель. Чисельність козаків-січовиків була досить малою порівняно із всією кількістю представників запорізького козацтва.

2.       Козаки з лугу (паланкові, з хуторів). Це найбільша частина запорізької соціальної групи. Вони збиралися на Січі кілька разів на рік, іноді досить надовго. Ці козаки активно займалися промислами, господарюванням, торгівлею, а іноді жили з того, що грабували татар, молдаван, турків чи москалів, поляків та всіх, хто траплявся на шляху. Паланкові козаки становили кількісну основу запорізького війська. Вони несли чатову службу в степу, організовували відступ війська перед сильнішим противником. Сучасною мовою можна сказати, що ці козаки постійно відповідали за тилове забезпечення.

3.       Козаки-посередники, що здійснювали контакт із посполитими землями та іншими державами. Це був особливий варіант козацтва, що перебував у напівлегальному або в легальному статусі на території Речі Посполитої. Вони мали різні політичні, торгівельні та інші зв’язки із Запоріжжям і часто перебували у лояльних відносинах із королівською адміністрацією та Січчю одночасно. Як правило, їх відносили і до запорізьких, і до реєстрових козаків. Вони несли службу на південних кордонах воєводств або не мали постійно встановленого регіону перебування.

4.       Населення, що займалося промислами і торгівлею, скотарством, іноді землеробством і жило навколо Січі та на території всього Великого Лугу. На відміну від паланкових козаків, це населення не було воєнізованим настільки, щоб виступати в походи і нести вартову службу. Однак при потребі могло швидко організуватися під керівництвом власне козаків.

5.       Духовенство. Знаходилося на Запоріжжі, в тому числі на Січі

6.       Прийшлі елементи. Це могли бути посли, представники інших держав чи шпигуни, які жили деякий час на Січі або навколо неї, перебували на Запоріжжі у торгівельних справах чи подорожували. Вони вносили значну активність в козацьке життя і допомагали здійснювати інформаційний обмін із сусідніми країнами.

Отже, найбільші соціальні групи, з яких складалося населення Запоріжжя, були взаємодоповнюючими і взаємопроникаючими. На різних рівнях вони формували одна одну, і дозволяли загальному козацькому середовищу перебувати в динаміці постійного руху і розвитку.

Автор: bohdan


Також може зацікавити:

Категорія: Культура, побут і життя козаків | Переглядів: 2598 | | Теги: січ, становище козацтва, козаки-січовики | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar
Пошукові собаки

Ваш сховок
Привіт, Мандрівник!Пcевдо:
Пароль:

Останнє з ради

1. Вірш про КОЗАКІВ, ко...

2. Улюблена гра

3. Ваш улюблений гетьма...

4. Залежність від УСЬОГ...

5. Чи хотіли б ви жити ...


Персоналії:
Отаман Вишневецький
Дмитро Вишневецький
Северин Наливайко біографія
Северин Наливайко
історія Самійшла Кішки
Самійло
Кішка
Петро Сагайдачний
Петро Конашевич
біографія Івана Богуна
Іван
Богун
Оповідь про Івана Мазепу
Іван Мазепа
розповідь про Івана Сірка
Іван
Сірко
мова про Івана Виговського
Іван
Виговський
Зображення Палія
Семен
Палій
розповідь про діяння Полуботка
Павло
Полуботок
Картинка Розумовського
Кирило
Розумовський
Дорошенко гетьман
Петро
Дорошенко
Богдан Зиновій Хмельницький
Богдан
Хмельницький
Іван Скоропадський
Іван
Скороп...
пилип орлик та конституція
Пилип
Орлик
Юрій Хмельницький
Юрій
Хмельни...

Статистика

Всього онлайн: 1
Вільних мандрівників: 1
Низових користувачів: 0

Сьогодні були:
I love Google! Я люблю Google! Kocham Google! Ich liebe Google!