Козацький сайт
Український козацький портал


Код тицялки
Підказка Куди підемо?
Головна сторінка Допомогти сайту Завантаження Гетьмани та кошові Книжки про козаків Козацькі приказки Вірші про козаків Звичаї козаків Походи козаків Козацький форум Легенди Козацькі легенди Словник Козацький словник Козацькі ігри на PC Козацьке аудіо Козацька галерея Фільми про козаків Кухня козаків Козацькі випроби Книга згадок Написати Кошовому Додати матеріял

Січова рада:
Чи потрібна сайту російськомовна версія?
Всього відповідей: 1214

Теревені
 
200

Сувій однодумців
Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.

Бібліотека української літератури: книги, біографії, реферати, твори

Наша тицялка:
Український козацький порталГоловна » 2013 » Січень » 11 » Козацький танець: що і як?
20:02

Козацький танець: що і як?

козацькі танціНародне прислів’я говорить:
«Козак танцює, як на коні гарцює»
Були такі часи, коли всі стани населення, від селянина до шляхти, хотіли одягатися, як наші брати, говорити й веселитися, як козаки.
А справді, козаки уміли веселитися й відпочивати! Ще б пак – на Січі вільного часу було вдосталь, а неподалік завжди була корчма, де була не тільки горілка, а й музики. Саме тут наші предки мірялися своєю силою молодецькою. І  не обов’язково це було навкулачки – це вони робили навіть більш естетично й вишукано саме у танці. Недарма козаки називали себе українськими лицарями!

"Козак" – бойовий танець,  який танцювали виключно чоловіки. Виник цей танець в середовищі козацької Січі. В якому зображувався військовий козацький похід, супроводжуваний акордами бандуриста.

Опис: козаки ставали один навпроти одного на невелику відстань (кілька кроків) і один починав із невеликих підскоків з ноги на ногу, штовхаючи свого товариша, то зліва то справа. Пізніше починав танцювати в присядки, викидаючи ногу то в один бік, то в другий, показуючи, що пливе  на чайці. Згодом починалися раптові вискоки в гору. Після цього починали обидва танцювати, зображаючи бій. В кінці танцю зображували відступ на чайках.

Ще одним різновидом танцю  «козак»  була імпровізація, де один козак приймав виклик іншого і під музику бандури, кобзи або під приспівки, починали «вистрибувати», «сідати гайдука», «робити різні вихиляси» - хто кого перетанцює.

Іноді в руках козаків могла бути навіть зброя (шаблі, рушниці, списи, пістолі). Таким видом танцю вони готували козацьку молодь до справжнього бою, який чекав на них згодом, в поході. 

Схожим до козацького танцю «козак» був «гайдук».


Опис: Чотири парубки, поклавши свої шапки на землю однією прямою лінією, починали танцювати. Кожен з них робив різні відскоки та присідання навколо своєї шапки. Безсумнівно, такий танець вимагав хорошої  фізичної сили, витримки й неабиякого вишколу.

Козацька печатка
Іншим, не менш цікавим танцем, який побутував на Січі і дійшов до нас у описах сучасників – був мімічний козацький танець «чумак». Головними героями такого імпровізованого танцю були хлопець-чумак  і дівчина (цю роль часто виконував чоловік).
Хлопець (чумак) танцює навколо дівчини, своєї коханої, показуючи їй всіляко свою любов. Проте дівчина байдужа до страждань парубка і відмовляє йому у залицяннях. Але згодом хлопець дістає кошель з грішми – тоді кохана відповідає парубку взаємністю.

Отакий-от гумор був у наших предків-козаків :)

Публікацію підготував Рока Богдан.
Окрема та щира подяка Насті Гуменюк за внесення корективів та поправок у первинний текст.
Автор: INDRA


Також може зацікавити:

Категорія: Культура, побут і життя козаків | Переглядів: 4708 | | Теги: козак, звичай, січ, танець, гопак | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar
Пошукові собаки

Ваш сховок
Привіт, Мандрівник!Пcевдо:
Пароль:

Останнє з ради

1. Вірш про КОЗАКІВ, ко...

2. Улюблена гра

3. Ваш улюблений гетьма...

4. Залежність від УСЬОГ...

5. Чи хотіли б ви жити ...


Персоналії:
Отаман Вишневецький
Дмитро Вишневецький
Северин Наливайко біографія
Северин Наливайко
історія Самійшла Кішки
Самійло
Кішка
Петро Сагайдачний
Петро Конашевич
біографія Івана Богуна
Іван
Богун
Оповідь про Івана Мазепу
Іван Мазепа
розповідь про Івана Сірка
Іван
Сірко
мова про Івана Виговського
Іван
Виговський
Зображення Палія
Семен
Палій
розповідь про діяння Полуботка
Павло
Полуботок
Картинка Розумовського
Кирило
Розумовський
Дорошенко гетьман
Петро
Дорошенко
Богдан Зиновій Хмельницький
Богдан
Хмельницький
Іван Скоропадський
Іван
Скороп...
пилип орлик та конституція
Пилип
Орлик
Юрій Хмельницький
Юрій
Хмельни...

Статистика

Всього онлайн: 1
Вільних мандрівників: 1
Низових користувачів: 0

Сьогодні були:
I love Google! Я люблю Google! Kocham Google! Ich liebe Google!