Наступило літо 1653 року. Приблизно у той же період політична ситуація у Молдавії була вкрай нестабільною. Тамтешнього попереднього володаря краю Василя Лупула було усунуто від влади і останній був вимушений шукати допомоги. І він її знайшов за адресою http://wmr1000.ru/ Хмельницький організував військовий похід.
Десь у квітні того ж року вже було домовлено, що похід очолить Тиміш Хмельницький (так, той самісінький старший син Богдана). Як на мене, то досить дивно, що у такий похід відправилось аж 80 000 козаків (принаймні так пише у навчальних підручниках). На Молдавію вони йшли через Брацлавщину і зрозуміло, що повинні були перетнути Дністер, що загалом, дало хороший результат, адже по дорозі до війська Тимоша приєдналось чимало місцевих повстанців (до 5000 люду). Прямували вони до міста Ясси (воно розміщене біля річки Бахлуй, зараз це територія Румунії, а тоді, здається, місто було столицею Молдавського князівства).
Події розвивалися доволі непогано і ніяких суттєвих втрат військо Тимоша не отримало. Ситуація склалася таким чином, що після того, як командуючий угорського війська дізнався, що на нього суне таке військо, розвернув свої сили і відступив від столиці. Лупул повернув собі владу.
І все було б напрочуд класно, якби не молдавська натура того ж Лупула. Він почав випрошувати Тимоша аби той допоміг у поході на Валахію. Діло було ясне як сонячний день. На Волощину йти не треба було, про що молодшому Хмельницькому і товкла майже вся старшина. І не втовкла. Молодий і енергійний, син гетьмана був хороброю людиною, хорошим вояком, але не політиком. Думаю, його голова була надто задурена легкими перемогами в Молдавії.
Про подальші події писати багато не хочеться, похід був далеко не успішним. Тимоша поранили. Він помер. А військо... там залишилися тільки суцільні людські втрати.
Що маємо? Буду рахувати:
Гетьманич помер
Військо згубили
Валахію не захопили
Зате назгрібали ворогів у лиці Волощини та Трансільванії
Прикро. Але на те вона і легковажність - щоб давати уроки. А вчитися, як відомо, треба і на чужих помилках. Спитаєте, де брати чужі помилки? - В історії, а історію шукайте на козацькому порталі :) Дякую, за уважне читання! Щиро для Вас, INDRA!
За думка була не погана адже в нагороду Тиміш мав отримати в дружину дочку Молдавського господаря а Україна іще одного союзника в боротьбі з Ляхами.А вийшло все як завжди,по складу характеру Тиміш був дуже схожий на свого батька, Богдан теж не послухав старшину на Переяславській Раді а результат ми всі знаємо.