Козацький сайт
Український козацький портал


Код тицялки
Підказка Куди підемо?
Головна сторінка Допомогти сайту Завантаження Гетьмани та кошові Книжки про козаків Козацькі приказки Вірші про козаків Звичаї козаків Походи козаків Козацький форум Легенди Козацькі легенди Словник Козацький словник Козацькі ігри на PC Козацьке аудіо Козацька галерея Фільми про козаків Кухня козаків Козацькі випроби Книга згадок Написати Кошовому Додати матеріял

Січова рада:
Чи потрібна Україні нова революція?
Всього відповідей: 2465

Теревені
 
200

Сувій однодумців
Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.

Бібліотека української літератури: книги, біографії, реферати, твори

Наша тицялка:
Український козацький порталГоловна » 2012 » Грудень » 5 » Подільський рейд Максима Кривоноса
13:20

Подільський рейд Максима Кривоноса

Максим КривонісВизвольна війна українського народу під керівництвом Богдана Хмельницького розпочалася надзвичайно стрімко. Основна армія, котра перебувала під його командуванням і налічувала близько дев’яти тисяч запорожців на початку 1648 року, становила головну ударну силу. Однак не менш важливими були повстанські загони Максима Кривоноса. Саме їх Хмельницький використовував для того, аби дезорієнтувати противника і залишати основне військо завжди свіжим та повним сил. Швидкими маневрами Хмельницький рухався в напрямку на Захід, а перед ним шаленіли загони Кривоноса. Повсталі війська налічували близько двадцяти тисяч, а в липні 1648 року їх було більше сорока тисяч. Саме Кривоніс спрямовував їхню енергію, а точніше – ненависть, проти шляхти, ксьондзів, жидів та найманців. Після того, як повстанці пройшли Умань, почалося масове піднесення національного руху на Брацлавщині та Поділлі.

Саме подільський рейд став найбільш унікальним. Адже повстанці розгромили абсолютно всі військові з’єднання, які там знаходилися – і поляків, і німців, і литовців: як регулярні королівські полки, так і загони місцевих магнатів та шляхти. Рейд почався із захоплення повстанцями Бершаді. Потім Кривоніс спрямував удар на північ, до Теплика і Гальшина. Повстанці спалили садиби найбільших землевласників, по виганяли із церков арендаторів-жидів, і головне – захопили арсенали в найбільших фортецях Брацлавщини: Ладижині, Немирові, Вінниці, Кальнику, Погребищі, Плискові, Печері, Тульчині, Томашполі. Великим досягненням Кривоноса стало захоплення Стіни і Красного. Різанина, яку козацько-селянські війська влаштовували на Брацлавщині, очистила шлях головному війську Хмельницького. Сам Кривоніс за домовленістю із гетьманом позиціонував себе як окремий лідер повстанців. Це справляло на поляків враження розрізненості визвольних сил, і вони намагалися проводити переговори із Кривоносом, зміст котрих той передавав до відома головних сил, а Хмельницький таким цікавим способом легко дізнавався про плани ворогів. Після взяття Красного полки Кривоноса вдвічі збільшилися в кількості людей, а управління північним крилом повстанського руху взяв на себе Данило Нечай. Стрімким переходом він оточив хмільник і за два дні захопив місто. Звідти козаки та селяни Нечая підійшли до Янушполя та Чуднова, які захопили також без особливих зусиль.

В цей час Кривоніс готувався до взяття Бара. Найбільша фортеця Центрального Поділля відкривала шлях до Кам’янця, Збаража, а потім - до всієї Галичини. Облога мала бути затяжною, однак на допомогу прийшли загони місцевих селян та реєстрових козаків, котрі підпалили фортецю. Кривоніс протягом трьох днів захопив місто, а всі дерев’яні укріплення Бара сплив. Хмельницький вітав соратника з великою перемогою. Козаки влаштували в місті жахливу різанину – більшість поляків та жидів було знищено. Після Бара шлях на захід був легшим, повстанці швидко захопили Дунаївці та Ушицю, Багринівці, Ялтушків і підійшли до Кам’янця. Звідти Хмельницький забрав Кривоноса на північ, а повстанські загони, котрі залишилися на півдні, остаточно визволили край. Кривоніс авангардними силами підійшов до Летичева, захопив його, і рушив до Старокостянтинова, біля якого він зіткнувся із великими силами німецьких найманців, яких зумів оточити і швидко перемогти. Там козаків уже чекало польське військо, яке намагалося зупинити народний гнів. В битві біля Пилявець Богдан Хмельницький розгромив ворога, і Подільський рейд Кривоноса було переможно завершено. На черзі були Галичина і Волинь.

Автор: bohdan


Також може зацікавити:

Категорія: Історична нотатка | Переглядів: 2390 | | Теги: визвольна війна, рейд, Хмельницький, Кривоніс | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 0
avatar
Пошукові собаки

Ваш сховок
Привіт, Мандрівник!Пcевдо:
Пароль:

Останнє з ради

1. Вірш про КОЗАКІВ, ко...

2. Улюблена гра

3. Ваш улюблений гетьма...

4. Залежність від УСЬОГ...

5. Чи хотіли б ви жити ...


Персоналії:
Отаман Вишневецький
Дмитро Вишневецький
Северин Наливайко біографія
Северин Наливайко
історія Самійшла Кішки
Самійло
Кішка
Петро Сагайдачний
Петро Конашевич
біографія Івана Богуна
Іван
Богун
Оповідь про Івана Мазепу
Іван Мазепа
розповідь про Івана Сірка
Іван
Сірко
мова про Івана Виговського
Іван
Виговський
Зображення Палія
Семен
Палій
розповідь про діяння Полуботка
Павло
Полуботок
Картинка Розумовського
Кирило
Розумовський
Дорошенко гетьман
Петро
Дорошенко
Богдан Зиновій Хмельницький
Богдан
Хмельницький
Іван Скоропадський
Іван
Скороп...
пилип орлик та конституція
Пилип
Орлик
Юрій Хмельницький
Юрій
Хмельни...

Статистика

Всього онлайн: 1
Вільних мандрівників: 1
Низових користувачів: 0

Сьогодні були:
I love Google! Я люблю Google! Kocham Google! Ich liebe Google!