Григорій Ізапович — гетьман Війська Запорозького, козацький флотоводець. Роки служби 1601-1606
На Січі перебував з молодих літ. Брав участь в морських походах Самійла Кішки та Нечая.
В часі перебування основного Війська Козацького на Лівонській війні під проводом Самійла Кішки, лицарство під проводом Ізаповича налетіло на татарські улуси з випереджаючим ударом. 1601 року польському послові в Бахчисараї Л. Пясочинському було вручено ноту протесту з приводу нападів запорожців.
У травні 1602 року козацтво вирушило в морський похід до Кілії, захопили там турецьку галеру, по дорозі на Січ біля Дністровського лиману полонили ще одну галеру та кілька торговельних суден — на них звільнили більше трьох сотень невольників. У Дніпровському лимані прийняли бій з турецькою ескадрою Гасан-аги, турецький флотоводець проривався у відкрите море.
Гаврило Крутневич — (2-га пол. 16 ст. — після 1603) — гетьман Війська Запорозького на поч. 17 ст. Походив, імовірно, з козацького роду, можливо з Київщини (Димер).
Похід до Молдови та Валахії
Уперше став «старшим» Війська Запорозького під час походу запорожців у Молдову та Валахію на підтримку Симеона Могили (батька П.Могили) проти господаря Михая Хороброго. В розпал цього походу був обраний козаками на місце С.Кішки. Очолював запорожців під час битви на р. Телезина, де військам Михая Хороброго було завдано поразки. Вислав посольство до гетьмана великого коронного та канцлера коронного Я.Замойського, яке очолив дипломат П.Одинець і яке мало добиватися амністії для учасників Косинського повстання 1591—1593 та Наливайка повстання 1594—1596, виплати жолду (військ. платні), розширення козац. прав і вольностей. Імовірно, одразу після завершення цього походу козаки замість Крутневича обрали собі нового гетьмана.
Криштоф (Стефан) Кремпський (роки народження та смерті невідомі) — військовий діяч України XVI ст. Запорозький полковник, потім — гетьман повстанського війська. Гетьман України.
Воював та навчався під командуванням, був товаришем вправного польського військовика, ротмістра Александера Сєнявского (молодшого брата гетьмана коронного Миколая).
Полковник за гетьманування Богдана Микошинського. Весною 1595 р. брав у часть у виправі на Молдавію. Під час нападу коронних військ Речі Посполитої під командуванням польного коронного гетьмана Станіслава Жолкєвского на Київ був командантом міського гарнізону.
Григорій Лобода (? — 1596) — 23-тій Гетьман Війська Запорозького (1593—1596 з перервами). Учасник походів на Молдову та Угорщину, співкерівник повстання Северина Наливайка.
Родом з Київщини, представник заможного козацтва. 1593 обраний Гетьманом. 1594 і 1595 учасник протитурецького походу на Молдову як союзник Рудольфа ІІ.
Обставини козацького союзу з Рудольфом ІІ
Іван Потребацький (? —1588) — український політичний та військовий діяч, запорізький гетьман.
У 1588 році всупереч наполяганням польського уряду обирається старшим козаків та гетьманом. Обставини цієї події знані слабко: за деякими згадками, спирався на козаків Канева, Черкас та Переяслава, яких звільнили з королівської служби після завершення війни з Московщиною. Тому Потребацький вирішив очолити ці загони для нападу на московські міста.
Кошовими отаманами ставали козаки, яких обирало січове товариство. А воно усвідомлювало, що від хоробрості і військових здібностей отамана залежить успіх походу, залежить його, товариства, доля. Тому завжди намагалося обирати тих, кого добре знало, хто відзначився під час попередніх походів та битв.
Тож цілком можемо припустити, що так само відзначився в боях і кошовий отаман Захар Кулага.
Кирик (Кирило) Михайлович Ружинський (?— близько 1601) — князь, отаман на Запоріжжі, згодом черкаський підстароста. Брати: низовий гетьман Богдан, Миколай. Один з братів здобув татарський замок Сламгород і зрівняв його з землею. Історик Іван Крип'якевич називав його ім'ям Костянтин.
Богдан Микошинський(бл. серед. XVI ст. — після 1596) — гетьман Війська Запорозького Низового, обирався гетьманом в 1584, 1586 і 1594. Також дипломат, учасник антиосманської коаліції імператора Священної Римської імперії.
Був дуже популярний серед козаків (переобирався три рази).
Якщо більшість лицарів приходила на Січ для того, щоб зажити військової слави, то Самійло Зборовський прибув сюди вже з готовою славою, здобутою в Угорщині та Польщі. І докотилася вона до козацьких степів значно раніше, ніж потрапив туди її носій.
Ян Оришевський (Оришовський, Оришковський)(близько 1535 — близько 1608) — український військовий козацький діяч XV ст., гетьман запорізького козацтва. Походив з родини польських аристократів. В 1578 (згідно з хронікою М. Бєльського) призначений був указом польського короля С. Баторія гетьманом запорізьких козаків. Здійснив два вдалі походи на Крим. Очолював козацьке військо, яке здобуло Очаків. У липні 1590 указом короля призначений був гетьманом удруге.